fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lotnictwo

Skandal w rosyjskim koncernie lotniczym

Bloomberg
Były rządowy ochroniarz, który został wiceprezesem największego koncernu lotniczego Rosji, jest podejrzany o wielomilionowe przekręty.

Rosyjscy śledczy poprosili sąd w Moskwie o aresztowanie Siergieja Gierasimowa, wiceprezesa państwowej korporacji lotniczej OAK - producenta m.in rosyjskiego samolotu Sukhoi Super Jet. Menadżer jest podejrzany w sprawie o przestępstwa gospodarcze „wyjątkowo dużych rozmiarów”. Śledczy chcą, by sąd aresztował menadżera na dwa miesiące. 

Według informacji gazety Kommersant wczoraj funkcjonariusze rosyjskiej bezpieki FSB i Komitetu Śledczego Rosji przeszukali kilkanaście miejsc w Moskwie związanych z podejrzanym, w tym jego gabinet i mieszkanie i przejęli dziesiątki dokumentów i sprzętu elektronicznego. Zgodę na przeszukania wydał sąd.

Kommersant podnosi, że przekręty dotyczyły prawdopodobnie wykonania zamówień rządowych, w tym związanych z projektowanie, wykonaniem i montowaniem wnętrz samolotów, które jako wiceprezes, Gierasimow nadzorował. Sprawa miała ujrzeć światło dziennie przy okazji innego śledztwa, gdzie głównym oskarżonym o wielomilionowe przestępstwa gospodarcze był Jarosław Odincew były szef specjalnego oddziału obsługującego przewozy dla rosyjskich vipów tak rządowych jak i biznesowych - SŁO Rossija.

To Rossija zakupiła najdroższe śmigłowce włoskiej firmy Leonardo Helicopters (????? Agusta Westland). Te maszyny szczególnie upodobał sobie premier Dmitrij Miedwiediew. Odincew wraz z kilkoma innymi osobami osądzony w 2017 r. i skazany na wieloletni pobyt w kolonii karnej.

Gierasimow o branży lotniczej nie miał pojęcia. Od 1998 r do 2014 służył w Federalnej Służbie Ochrony (odp. polskiego BOR). Potem awansował na doradcę prezesa OAK ds. współpracy z organami rządowymi.

Osiadł na lukratywnej posadzie wiceprezesa wielkiego koncernu, ale widać, że tłustego wynagrodzenia było mu za mało.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA