fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Jubileuszowy Festiwal Miłosza

materiały prasowe
W Krakowie trwa wielkie święto poezji - 10. Festiwal Miłosza

Hasło jubileuszowego festiwalu „Nieobjęta ziemia” nawiązuje do pierwszej książki Czesława Miłosza wydanej po otrzymaniu nagrody Nobla. I jest punktem wyjścia do rozmów o zagrożeniach i ratowaniu planety oraz przemieszczaniu się po niej.

Trzydniowy festiwal zainaugurowało w piątek spotkanie ze znakomitym białoruskim poetą Andrejem Chadanowiczem, poświęcone jego premierowej książce „Zabawy fantomowe” (Wydawnictwo „Pogranicze”) w przekładzie Adama Pomorskiego.

Chadanowicz jest autorem kilkunastu książek poetyckich. Zajmuje się także przekładami literatury polskiej, od „Pana Tadeusza” Mickiewicza i „Zemsty” Fredry do „Murów” Jacka Kaczmarskiego. Jest laureatem m.in. jubileuszowej Nagrody Translatorskiej w 90-lecie Polskiego PEN Clubu członkiem jury Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Jako Prezes Białoruskiego PEN Clubu był w 2011 roku współtwórcą Nagrody im. Jerzego Giedroycia za najlepszą białoruską książkę roku.

Wśród zagranicznych gości 10 edycji Festiwalu Miłosza jest również izraelska poetka Agi Miszol, laureatka Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta z 2019 roku; brytyjska poetka Alice Oswald, uhonorowana nagrodą T.S. Eliota i Griffin Poetry Prize; poeta, pisarz, muzyk Antony Joseph, pochodzący z Trynidadu; Ivan Strpka - wybitny poeta ze Słowacji oraz amerykański poeta i eseista Peter Gizzi. Spotkania z nimi są dostępne także online na Play Kraków.

Festiwal to również spotkania m.in. z Magdaleną Bielską, Agnieszką Wolny-Hamkało, Joanną Roszak, Justyną Bargielską, debiutantką Sarą Szamot, Małgorzatą Lebdą, Urszulą Zajączkowską, Andrzejem Sosnowskim, Sebastianem Brejnakiem, Ewą Lipską, Jackiem Dehnelem, które odbywają się w nowej siedzibie festiwalu w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym.

Jubileusz Festiwalu Miłosza jest też okazją do wspólnej refleksji nad twórczością jego patrona. Andrzej Franaszek, Irena Grudzińska-Gross i Aldona Kopkiewicz podsumują dotychczasowe odsłony festiwalu i będą dyskutować na temat statusu jego poezji.

Fani filmowi mogą ponownie zobaczyć Kinie Pod Baranami słynną trylogię Krzysztofa Kieślowskiego „Trzy kolory”: „Niebieski”, „Biały” i „Czerwony” wraz z krótkimi dokumentami reżysera: „Gadające głowy”, „Siedem kobiet w różnym wieku” i „Tramwaj”.

W sobotę wieczorem (o godz. 20) odbędzie się Gala Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, na której przyznane zostaną nagrody dla najlepszych książek poetyckich 2019 oraz 2020 roku. Nominowani do niej zostali: Anna Adamowicz, Justyna Bargielska, Jakub Kornhauser, Joanna Mueller i Joanna Łańcucka, Michał Sobol, Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, Adam Kaczanowski, Tomasz Różycki, Mirka Szychowiak oraz Urszula Zajączkowska. Transmisję na żywo można oglądać na Wp.pl i Play Kraków.

W niedzielę w Pałacu Potockich o godz. 11 można będzie bezpośrednio spotkać się z laureatami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Festiwal Miłosza zakończy11 lipca o godz. 19.30 spotkanie „Śpiewa to, co milczy” w Starym Teatrze, poświęcone Adamowi Zagajewskiemu. Na ten wyjątkowy poetycko-muzyczny wieczór złożą się wiersze poety w interpretacji Danuty Stenki i Juliusza Chrząstowskiego oraz trzecie części wszystkich symfonii Johannesa Brahmsa w wykonaniu Grzegorza Mani i Piotra Różańskiego. Transmisja na Play Kraków.

Organizatorami Festiwalu Miłosza są: Miasto Kraków, KBF i Fundacja Miasto Literatury. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA