fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Dzieła noblistki w śniegach Arktyki

materiały
Twórczość Olgi Tokarczuk trafi do Światowego Archiwum Arktycznego położonego na Spitsbergenie w Arktyce, zwanym również Biblioteką Końca Świata, które gwarantuje przechowanie skarbów światowej kultury na zawsze.

14 książek polskiej noblistki, 4299 stron, zostało zapisanych na jednej analogowej rolce dzięki staraniom Wydawnictwa Literackiego, Fundacji Olgi Tokarczuk oraz Piql Polska. zostanie zachowana na wieczność.

- To poniekąd naturalny krok, który obok przyznanej przed rokiem Nagrody Nobla zapewnia twórczości Olgi Tokarczuk przetrwanie. Dzięki temu pozostanie ona bezpieczna – mówi Anna Zaremba-Michalska, Prezes Zarządu Wydawnictwa Literackiego, wydawcy Tokarczuk od 2001 roku, które sfinansowało przechowywanie depozytu w Światowym Archiwum Arktycznym.

A Izabella Kaluta, wiceprezes Fundacji Olgi Tokarczuk dodaje : - Wspólnie zadbaliśmy o to, by książki naszej Fundatorki mogły przetrwać każdą katastrofę i stanowić inspirację także dla przyszłych mieszkańców Ziemi.

Światowe Archiwum Arktyczne (The Arctic World Archive) zostało założone w 2017 roku przez norweską firmę Piql, która opracowała w 2002 roku innowacyjną technologię zapisu danych na analogowym nośniku: 35-milimetrowej specjalistycznej, światłoczułej taśmie. Ta nowatorska metoda jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby w dobie rewolucji cyfrowej. Globalne cyfrowe zasoby podwajają się co dwa lata, około 10% twardych dysków psuje się po 4 latach, koszty bezpieczeństwa danych cyfrowych rosną z roku na rok. Taśma Piql jest obecnie najbezpieczniejszym i najbardziej trwałym nośnikiem danych na świecie. Niezależne laboratoria potwierdzają, że jest ona w stanie przetrwać ponad 500 lat.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA