fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Kierownik apteki musi mieć określony staż pracy

123RF
W godzinach funkcjonowania placówki powinien być obecny farmaceuta mający co najmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe.

Nie może zmienić tej zasady niedostateczna liczba farmaceutów spełniających odpowiednie wymogi stażowe – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a następnie skargę kasacyjną do NSA wniosła spółka z o.o. prowadząca aptekę w podwarszawskiej miejscowości. W trakcie kontroli inspektorzy Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego stwierdzili m.in., że recepty realizował technik farmaceutyczny będący praktykantem, a kierownik apteki miał tylko niespełna trzyletni staż pracy zamiast pięcioletniego wymaganego w ustawie – Prawo farmaceutyczne.

Mazowiecki WIF nakazał spółce, by w godzinach pracy apteki zapewniła obecność farmaceuty mającego co najmniej pięcioletni staż pracy w aptece lub trzyletni staż pracy w przypadku specjalizacji z zakresu farmacji aptecznej.

W skardze do WSA w Warszawie, i następnie w skardze kasacyjnej do NSA, spółka zarzuciła m.in., iż błędnie ustalono, że praktykant samodzielnie wydawał leki na receptę, podczas gdy faktycznie działał pod nadzorem technika farmaceutycznego z czteroletnim doświadczeniem.

Nieprawidłowo także uznano, że kierownikowi apteki nie wystarczyły kwalifikacje farmaceuty wymienione w ustawie o izbach aptekarskich i musi mieć jeszcze odpowiedni staż pracy.

W ocenie jednak obu sądów organy prawidłowo wskazały, że technik farmaceutyczny praktykant nie może realizować recept na określone specyfiki na konto innego technika farmaceutycznego. Zgodny z przepisami prawa farmaceutycznego był też nakaz, aby podczas funkcjonowania apteki był w niej obecny farmaceuta spełniający wymogi niezbędne do objęcia stanowiska kierownika apteki. Nie wystarczy jednak ukończenie studiów z tytułem farmaceuty, trzeba jeszcze mieć odpowiedni staż pracy w aptece. Apteka musi zatrudniać przynajmniej jedną taką osobę. Zaniedbania mogą bowiem spowodować poważne szkody. Z tego wynika obowiązek zapewnienia stałej obecności w aptece kierownika apteki lub przynajmniej jednego farmaceuty o kompetencjach wymaganych od kierownika apteki – stwierdził NSA.

Sygnatura akt: II GSK 5609/16

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA