fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Fizjoterapeuci i diagności dostaną podwyżki dzięki wyższej wycenie świadczeń przez NFZ

Fotorzepa, Jakub Dobrzyski
Zamiast podwyżek minister Łukasz Szumowski obiecał fizjoterapeutom i diagnostom wyższą wycenę świadczeń. NFZ ma płacić więcej za leczenie już od marca.

Diagności laboratoryjni, technicy elektroradiologii i fizjoterapeuci nie dostaną podwyżek z tzw. znaczonych pieniędzy, jak lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni. Wyższe wynagrodzenie ma im zapewnić korzystniejsza wycena świadczeń zdrowotnych, za które szpitalom i przychodniom płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Na poniedziałkowym spotkaniu z ministrem zdrowia usłyszeliśmy, że wyceny wzrosną już od 1 marca tego roku, co ma zapewnić szefom placówek dodatkowe środki na podwyżki – mówi dr Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii (OZZPF). I dodaje, że nie padły żadne konkretne kwoty.

– Informacja była bardzo ogólnikowa i w marcu możemy usłyszeć, że podwyżek nie będzie. Minister musi wiedzieć, że nie przyjmiemy tego spokojnie. A brak systemowych rozwiązań i niepotrzebne podsycanie nadziei może doprowadzić do protestów – ostrzega Tomasz Dybek i powołuje się na przeprowadzoną przed miesiącem akcję „Nie chodź chory do pracy". W jej ramach fizjoterapeuci i elektroradiolodzy z kilku miast Polski brali zwolnienia.

– Nasze oczekiwania są proste: podwyżka o 1,6 tys. zł i pięć dni urlopu szkoleniowego. To zagwarantowałoby godne wynagrodzenie fizjoterapeutom, którzy dziś po studiach, wchodząc do zawodu, mogą liczyć najwyżej na 2,5 tys. zł brutto i często wolą pracę na kasie w supermarkecie, gdzie zarobią 4 tys. zł brutto i mają przyzwoite warunki socjalne – argumentuje dr Dybek.

– Podniesienie wyceny świadczeń nie daje pracownikom gwarancji podwyżek, ponieważ de facto zależą one od pracodawcy – mówi Marcin Pakulski, były prezes NFZ. – Taki sposób zwiększania wynagrodzenia jest jednak bardziej racjonalny niż ustawowe gwarancje podwyżek dla lekarzy czy pielęgniarek. To pracodawca powinien decydować o zwiększeniu pensji pracowników. Obawiam się jednak, że taką obietnicą minister znów odsyła pracowników medycznych do dyrektorów placówek – tłumaczy Pakulski. I dodaje, że podwyżka wycen może zostać skonsumowana przez podwyżkę cen prądu i koszty funkcjonowania szpitala.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA