fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kultura

Przełomy z europejską nagrodą

materiały prasowe
Jarosław
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie otrzymało nagrodę na najlepszą przestrzeń publiczną w Europie w konkursie European Prize for Urban Public Space 2016.

Obiekt ten - dzieło KWK Promes Roberta Koniecznego - to oryginalne połączenie architektury i placu miejskiego. Od początku 2016 roku pełni rolę muzeum opowiadającego o historii Szczecina i Pomorza Zachodniego (jako Odział Muzeum Narodowego), skupiając się na ważnych wydarzeniach powojennych, jak protesty szczecińskich robotników w grudniu 1970, sierpniu 1980 i sierpniu 1988, czy transformacja 1989.

Przestrzeń ekspozycyjna ukryta została pod ziemią przy pl. Solidarności, przy którym stoi nowoczesna obsypana nagrodami Filharmonia Szczecińska (m.in. Nagroda im. Miesa van der Rohe 2015 dla najlepszego budynku w Europie). Szczecin zdobył więc drugą współczesną architektoniczną ikonę, chociaż projektant „Przełomów” – Robert Konieczny nie zamierzał konkurować z Filharmonią im, Mieczysława Karłowicza, tworząc projekt na pozór niewidoczny. W jego koncepcji dominuje lekko podniesiona przestrzeń placu, ulubione miejsce zabaw młodzieży na deskorolkach.

Inwestycja znalazła się wśród 25 nominowanych do nagrody obiektów z całej Europy, wyłonionych z 276 zgłoszeń miejsc z 33 krajów europejskich. Prestiżowa Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej przyznawana jest co dwa lata od 2000 roku przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB) przy współpracy siedmiu instytucji: muzeów architektury we Frankfurcie, Helsinkach, Lublanie, Wiedniu, londyńskiej The Architecture Foundation oraz La Cité de l’Architecture et du Patrimoine z Paryża.

Konkurs promuje najlepsze realizacje, które przyczyniają się do tworzenia i ochrony przestrzeni publicznej w miastach. Po raz pierwszy nagrodzono polską realizację. KWK Promes to pracownia architektoniczna z Katowic założona przez Roberta Koniecznego, jednego z najbardziej znanych polskich współczesnych architektów na świecie – zdobywcy i laureata wielu międzynarodowych prestiżowych nagród i plebiscytów architektonicznych, wyróżnianego przez magazyny WallPaper, Scalae, zaliczanego do najzdolniejszych architektów Europy. Największą popularność przyniosły Koniecznemu oryginalne projekty domów jednorodzinnych: Dom Aatrialny na Dolnym Śląsku zrealizowany w 2006 roku, Dom z Ziemi Śląskiej, Dom OUTrialny oraz ostatnio zrealizowana Arka Koniecznego – dom własny architekta. Obecnie zespół KWK Promes, poza udaną realizacją szczecińskiego Muzeum, pracuje również nad projektami budynków wielorodzinnych, biurowych i hotelowych. Centrum Dialogu Przełomy zdobyło pierwsze miejsce ex aequo z hiszpańską gminą Caldes de Montbui. Hiszpanie nagrodzeni zostali za renowację systemu nawadniania w ogrodach termalnych według koncepcji Cavaa Arquitectes. Istniały one w tym miejscu już w czasach rzymskich, jednak potem podupadły i zostały zlikwidowane. Zespół architektów w składzie: Marta Serra Permanyer, Jordi Calbetó Aldoma, Elena Albareda Fernandez odtworzył system irygacji i odbudował dawne ogrody, które są teraz dostępne dla wszystkich.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA