fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Optymiści z Pomorza

Mieszkańcy Trójmiasta są najbardziej zadowolonymi z życia ludźmi w kraju, wynika z Diagnozy Społecznej 2015
123RF
Choć pod względem jakości życia Gdańsk i Gdynia są odpowiednio na 8. i 10. miejscu w Polsce, to właśnie ich mieszkańcy są najbardziej zadowoleni.

To wyniki raportu Diagnoza Społeczna 2015, który opublikowała Rada Monitoringu Społecznego, złożona z ekonomistów, socjologów, psychologów. W całej Polsce, także w Pomorskiem, przebadano 11,7 tys. gospodarstw domowych i ponad 26 tys. indywidualnych respondentów. Badano wszystkie możliwe sfery życia Polaków: finanse, zdrowie, edukację, czas wolny, kondycję psychiczną, dzięki czemu możliwe było dokonanie generalnej oceny jakości życia, także pod względem geograficznym.

W zestawieniu Gdańsk i Gdynia zajęły wysokie miejsca (8. i 10.), a pierwszą lokatę zdobył Poznań. Jeżeli chodzi o województwa, Pomorskie zajęło drugie miejsce (po Małopolsce), a wśród podregionów trójmiejski jest piąty.

Co jednak ciekawsze, mieszkańcy Pomorza są najbardziej zadowolonymi z życia ludźmi w Polsce. Wynik 73,7 proc. dał Pomorskiemu pierwsze miejsce, przed Małopolską i Podlaskiem.

Podobnie jest w kategorii miast, gdzie największą radość z miejsca zamieszkania wyrażają gdynianie. Co więcej – ich zadowolenie systematycznie wzrasta: z poziomu 83,4 proc. w 2011 r. do 85 proc. w 2013 i aż do 87,2 proc. w 2015 r.

Pozytywna energia

– Trudno wskazać jeden szczególny czynnik, który wpływa na wciąż rosnący poziom zadowolenia mieszkańców – mówi Sebastian Drausal, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu. – Gdynia jest miastem młodym, w lutym kończy 90 lat i wśród mieszkańców panuje bardzo silne przywiązanie do jej historii, którą znają bardzo dobrze. Jest też szczególnie położona geograficznie. Z jednej strony Zatoka Gdańska, z drugiej leśne otoczenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Dużo terenów leśnych znajduje się na obszarze miasta. To sprzyja relaksowi i rekreacji – opisuje Drausal, który wskazuje też na przedsiębiorczość i innowacyjność gdynian oraz zaangażowanie w życie miasta. – Przykładem jest choćby budżet obywatelski, w którym głosowało 20 proc. gdynian. To wszystko wyzwala duże pokłady pozytywnej energii – ocenia.

Drugie miejsce zajął Gdańsk z zadowoleniem na poziomie 79,2 proc. (w 2011 r. – 65,7 proc., w 2013 r. – 68,8 proc.). Także w kategorii podregionów dominuje Pomorze z najbardziej zadowolonymi mieszkańcami podregionu słupskiego (80,6 proc.) i gdańskiego (trzecie miejsce z wynikiem 77,8 proc.).

Skąd taki optymizm? Usprawniana komunikacja publiczna, a do tego bogata oferta sportowo-kulturalna. Pomorskie, a szczególnie Trójmiasto, intensywnie rozwija infrastrukturę, wykorzystując fundusze unijne, a także dotacje rządowe. Dwa miesiące temu ruszyła kolej metropolitalna, która docelowo ma łączyć Kaszuby z Trójmiastem. W ostatniej dekadzie samorządom udało się wybudować kilka dużych obiektów widowiskowo-sportowych, na czele z sopocko-gdańską Ergo Areną i Stadionem Energa (do niedawna PGE Arena). Dużą rolę odgrywa też nadmorskie położenie.

– Jeżeli zmniejsza się bezrobocie, jeżeli widać ludzi zadowolonych, jeżeli widać, że administracja samorządowa realizuje wszystkie inwestycje, o które się postulowało ostatnie kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, jeżeli rosną biznesparki, jest napływ inwestycji zagranicznych, napływ ludzi ze świata, zaczyna się tworzyć środowisko wielokulturowe, które się wzajemnie napędza, to następuje wzrost zadowolenia wśród przedsiębiorców i ich rodzin, a to przekłada się na zadowolenie całego Pomorskiego – analizuje Zbigniew Canowiecki, prezes Pracodawców Pomorza, organizacji zrzeszającej firmy.

Brakuje pracowników

Na ocenę jakości życia z pewnością wpływają też dochody. Według Diagnozy Społecznej 2015 dochód netto gospodarstw domowych w okresie od marca do maja 2015 r. na jedną osobę w Pomorskiem wyniósł 1632 zł, co dało trzecie miejsce w kraju. Z kolei jeżeli chodzi o dochody osobiste, mieszkańcy Pomorskiego znaleźli się także na trzecim miejscu (z kwotą 2193 zł przy średniej krajowej 2034 zł).

Zbiega się to ze stosunkowo niskim bezrobociem. Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku stopa bezrobocia w Pomorskiem wyniosła w październiku 8,9 proc. (przy średniej krajowej 9,6 proc.). W Gdańsku wyniosła tylko 4,3 proc., Sopocie 3,4 proc., a w Gdyni 4,9 proc.

– Bezrobocie jest niezauważalne, nam wręcz brakuje rąk do pracy, bo przemysł się rozwija. Przykłady? Branża kosmetyczna, produkcja jachtów, nastąpiło odrodzenie się przemysłu okrętowego, świetne funkcjonują porty, które biją rekordy obrotów. Nie możemy się więc dziwić, że ludzi są zadowoleni – podsumowuje Canowiecki.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA