fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

300 mln km od Ziemi: Japońska sonda ląduje na asteroidzie

Wizualizacja sondy Hayabusa 2
JAXA
Japońska sonda kosmiczna Hayabusa 2 wylądowała na asteroidzie znajdującej się ponad 300 mln km od Ziemi - informuje Reuters.

Sonda realizuje misję, której celem jest zdobycie informacji dotyczących początków życia w kosmosie - oświadczyła japońska agencja kosmiczna (JAXA).

Sonda wylądowała na asteroidzie Ryugu, której średnica wynosi zaledwie 900 metrów. Początkowo lądowanie miało odbyć się w październiku, ale wówczas nie udało się znaleźć odpowiedniego miejsca na skalistej powierzchni asteroidy.

Teraz JAXA informuje, że Hayabusa 2 ma zebrać próbki z asteroidy, które - na co liczą naukowcy - sonda dostarczy na Ziemię do analiz.

Odpowiedzialny za misję Yuichi Tsuda podkreślił, że zespół z JAXA przez ostatnie cztery miesiące "realizował plan zmierzający do udanego lądowania". - Wylądowała w najlepszych okolicznościach spośród wszystkich scenariuszy, które zakładaliśmy - dodał.

Po raz drugi w historii japońska sonda ląduje na asteroidzie - po raz pierwszy udało się to w 2005 roku, w przypadku sondy Hayabusa, która wylądowała na asteroidzie Itokawa. Sonda wróciła na Ziemię z pyłem z asteroidy, ale było go mniej, niż zakładali naukowcy.

Według naukowców na Ryugu może znajdować się materia organiczna, która mogła przyczynić się do powstania życia na Ziemi.

Hayabusa 2 ma wrócić na Ziemię pod koniec 2020 roku.

Źródło: reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA