fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Warszawa: Mniej lekcji religii?

Fotorzepa, Jakub Ostałowski
Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska wystąpiła o zgodę, aby w szkołach gdzie od września będzie zbyt ciasno, mogły się odbywać nie dwie lekcje religii tygodniowo, a jedna. Obie stołeczne kurie zapowiedziały, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Jak podała na swoim profilu na Facebooku wiceprezydent Kaznowska w przyszłym roku szkolnym naukę w szkołach ponadpodstawowych zamiast 19 tys. rozpocznie niemal 44 tys. uczniów.

- To efekt tzn. podwójnego rocznika – do pierwszych klas szkół średnich trafią absolwenci zarówno podstawówek, jak i gimnazjów – tłumaczy wiceprezydent.

Twierdzi, że ratusz robi wszystko, by zapewnić młodzieży odpowiednie warunki do nauki. "Zwróciłam się do Jego Eminencji Kardynała Kazimierza Nycza oraz do Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej Romualda Kamińskiego z prośbą o możliwość zmniejszenia liczby godzin religii w klasach pierwszych do jednej w tygodniu" – poinformowała prezydent Kaznowska.

Poinformowała, że spotkania przyniosły oczekiwane rezultaty. "Dziękuję za zapewnienie, iż każdy wniosek dyrektora szkoły ponadpodstawowej, w której będą problemy lokalowe, rozpatrzony będzie pozytywnie" - dodała.

Do sprawy odniósł się rzecznik archidiecezji warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński, który poinformował, że w przyszłym roku szkolnym sytuacja będzie wyjątkowa.

"Jeśli w danej szkole będzie taki problem, dyrektor złoży prośbę do kurii. Obaj warszawscy biskupi zadeklarowali, że każdą prośbę będą rozpatrywali indywidualnie. Nie można tego rozpatrywać w taki sposób, że odtąd każdy uczeń pierwszej klasy będzie miał jedną godzinę religii tygodniowo" – zapowiedział.

Przypomniał, że zmniejszenie liczby godzin religii do jednej tygodniowo, nie jest w mocy władz diecezji, ponieważ te sprawy reguluje rozporządzenie ministra edukacji z 14 kwietnia 1992 roku. Rzecznik dodał, że, zmniejszenie liczby godzin jest możliwe tylko czasowo, w wyjątkowych sytuacjach.

Jakub Troszyński, rzecznik diecezji warszawsko-praskiej napisał w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej kurii, że bp Romuald Kamiński i bp Marek Solarczyk spotkali się w tej sprawie z Kaznowską.

- Każdy wniosek dyrektora szkoły o zmniejszenie liczby godzin lekcji religii zostanie rozpatrzony indywidualnie i w trosce o dobro uczniów. Biskupi wyrazili nadzieję, że w wielu przypadkach będzie możliwe zachowanie dwóch lekcji religii w tygodniu – podał Jakub Troszyński.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA