fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Watykan: Zakonnice mogą używać Facebooka z rozsądkiem i powściągliwością

Benedyktynki z klasztoru w Żarnowcu
Fotorzepa/ Beata Kitowska
Watykan wydał instrukcję z nowymi normami dla zakonnic, sugerując korzystanie z aplikacji społecznościowych "z rozsądkiem i powściągliwością".

Dokument, zatytułowany "Cor Orans", wyjaśnia zasady rządzące życiem w zakonach kontemplacyjnych. Panująca tam cisza powinna być wolna od "hałasu, nowości i słów".

W dokumencie wspomniano m.in. o "komunikacji społecznej", unikając nazw konkretnych aplikacji, jednak katolicka gazeta "Tablet" twierdzi, że dotyczy to Facebooka, Twittera i podobnych mediów.

"Środki te muszą być używane z rozsądkiem i powściągliwością, nie tylko w odniesieniu do treści, ale także do ilości informacji i rodzaju komunikacji, aby służyły życiu kontemplacyjnemu i niezbędnej komunikacji, a nie były okazją do rozpraszania się" - zaznaczono.

Nowoczesne metody komunikacji mogą być stosowane w klasztorach "ze względu na informowanie, formację lub pracę", z rozważnym rozeznaniem - mówi dokument. Zakonnice powinny zadbać o zbieranie informacji o świecie, aby wpleść je "w modlitwę w harmonii z sercem Chrystusa".

Dokument "Cor Orans" jest kontynuacją instrukcji dotyczącej stosowania konstytucji apostolskiej "Vultum Dei quarere", dotyczącej życia zakonnic kontemplacyjnych, których jest na całym świecie 37 970. Instrukcja została wydana przez Watykan 15 maja i natychmiast weszła w życie.

Źródło: rp.pl/ BBC, Vatican News, Tablet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA