fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Kraska: Delta to już prawie połowa zakażeń w Polsce

PAP, Rafał Guz
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w Polskim Radiu, że dotychczas w Polsce wykryto 185 przypadków wariantu Delta koronawirusa. Zakażenia nim stanowią 47 procent wszystkich potwierdzonych infekcji.

Wiceminister uważa, że najprawdopodobniej za kilka tygodni ponownie dojdzie do wzrostu liczby zakażeń. Chyba że, jak mówił, Polacy znów masowo zaczną się szczepić i uprzedzą czwartą falę epidemii.

Władza przyznała, że entuzjazm Polaków do szczepień znacznie opadł, już kilkadziesiąt tysięcy ludzi nie zgłosiło się na drugi zastrzyk. Coraz więcej punktów szczepień zamyka się z powodu braku chętnych.

Kraska ostrzegł, że wariant Delta, który w połowie czerwca stanowił 8 proc. wszystkich potwierdzanych zakażeń, obecnie odpowiada już za 47 proc. A w związku z wakacjami, przemieszczaniem się dużych grup ludzi, ten bardziej zakaźny wariant będzie się tym łatwiej rozprzestrzeniał.

- I to niestety najbardziej wśród młodych ludzi, którzy się nie szczepią - dodał Kraska.

Do tej chwili, łącznie z diem dzisiejszym, w Polsce potwierdzono 185 przypadków Delty.

Wiceszef resortu zdrowia mówił również o teorii zakładającej, ze wirus słabiej przenosi się podczas ciepłej i słonecznej aury. Uważa, że nie jest do słuszna teoria, a jako przykład podał Indie, gdzie taka pogoda jest normą, a wariant Delta roznosi się intensywnie. Jak dotąd z powodu Covid-19 wywołanego nim zmarło 0,4 proc. zaszczepionych, a 10 proc. wymagało hospitalizacji.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA