fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus. Sondaż: Czy na COVID-19 należałoby szczepić dzieci?

Szczepienie na COVID
PAP, Leszek Szymański
"Czy uważa Pani/Pan, że po dopuszczeniu użycia szczepionek na COVID wśród dzieci należałoby rozpocząć proces szczepienia dzieci w Polsce?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Obecnie jedyną szczepionką dopuszczoną w UE do szczepienia osób niepełnoletnich (w wieku 16-17 lat) jest szczepionka Pfizer/BioNTech. Rejestracja osób w wieku 16 i 17 lat do szczepień na COVID-19 jeszcze się jednak w Polsce nie rozpoczęła.

Do Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA) wpłynął już jednak wniosek o rozszerzenie zgody na stosowanie szczepionki Pfizer/BioNTech w sytuacjach nadzwyczajnych o dzieci w wieku 12-15 lat. Wniosek jest oparty o wyniki testów klinicznych w grupie dzieci w tym wieku, które wykazały, że jest ona skuteczna i bezpieczna dla dzieci. Reakcja układu odpornościowego zaszczepionych szczepionką Pfizer/BioNTech dzieci w wieku 12-15 lat była silniejsza niż zaszczepionych tą samą szczepionką osób w wieku 16-25 lat.

Rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz pytany o szczepienie na COVID dzieci w Polsce stwierdził, że w przypadku szybkiej decyzji EMA w tej sprawie, może się ono rozpocząć już w wakacje.

W USA szczepionka Pfizer/BioNTech ma zostać dopuszczona do podawania jej dzieciom w wieku 12-15 lat w ciągu najbliższych dni.

Jak dotąd nie pojawiły się żadne deklaracje polityków wskazujące, że szczepienie dzieci na COVID-19 ma być szczepieniem obowiązkowym. Szczepienia na COVID-19 realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień to szczepienia dobrowolne.

Dzieci w większości przechodząc COVID-19 bezobjawowo lub z łagodnymi objawami. Jak tłumaczył dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, u dzieci "kluczowym elementem jest transmisja wirusa" - czyli możliwość zakażania przez dzieci osób starszych, bardziej narażonych na ostry przebieg COVID-19. 

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - po dopuszczeniu użycia szczepionki na COVID-19 wśród dzieci - należałoby rozpocząć w Polsce szczepienie dzieci przeciwko koronawirusowi.

Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 40,3 proc. respondentów.

Odpowiedzi "nie" udzieliło 28,2 proc. ankietowanych.

Zdania w tej kwestii nie ma 31,5 proc. respondentów.

- Przeciwnikami szczepienia dzieci są trochę częściej osoby z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym (44%), badani w wieku do 24 lat (38%) i 25-34 lata (40%). Zwolennikami takich szczepień trochę częściej są osoby o dochodzie netto pow. 5000 zł (53%), z wykształceniem wyższym (48%) i mieszkańcy miast 100-199 tys. (50%) - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 5.05-6.05.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA