fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Zimowe ferie. Wiceminister zdrowia: Bez nart w tym roku naprawdę możemy się obejść

wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Taka jest natura Polaków, że jeżeli są zakazy, to staramy się je obchodzić, ale myślę, że w tym wypadku powinniśmy myśleć o zdrowiu naszym i naszych najbliższych. Myślę, że powinniśmy zrezygnować z wyjazdów na stoki narciarskie. Myślę, że bez nart w tym roku naprawdę możemy się obejść - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pytany w Polskim Radiu 24 o możliwość zmiany decyzji rządu w sprawie ferii.

- Myślę, że jest stabilizacja - powiedział minister, pytany o stan epidemii w Polsce. Dodał, że osób hospitalizowanych oraz tych, które trafiają na oddziały intensywnej terapii jest "zdecydowanie mniej". - Więc myślę, że tutaj mamy tę stabilizację i wypłaszczenie - stwierdził.

W czwartek resort zdrowia informował o 13 749 nowych przypadkach koronawirusa, w środę - o 12 168. - Niestety, widzę, że jednak te obostrzenia, które obowiązują - troszeczkę o nich znów zapominamy. Mam tu na myśli głównie galerie i przedświąteczne zakupy - powiedział Waldemar Kraska.

Czytaj także:
Minister zdrowia: Jako dowód szczepienia na COVID będzie można pokazać kod QR

Według niego, chwilami w sklepach w jednym miejscu jest zdecydowanie zbyt wiele osób. - Myślę, że powinniśmy o tym pomyśleć, że nie tylko w soboty i niedziele są otwarte galerie, ale także w ciągu tygodnia, więc powinniśmy ten szał zakupów świątecznych jednak rozłożyć sobie na inne dni, żeby jednak nie spotykać się w tych dwóch dniach, kiedy dość dużo osób udaje się do galerii - mówił wiceminister zdrowia.

"Bez nart w tym roku naprawdę możemy się obejść"

Kraska był pytany o kwestię ferii zimowych i postulat, by dzieci mogły pojechać w góry, co byłoby korzystne też dla zamkniętej obecnie branży hotelarskiej i gastronomicznej.

- Z punktu widzenia Ministerstwa Zdrowia i epidemii, i koronawirusa... - zaczął odpowiadać polityk, gdy prowadzący rozmowę wtrącił: "...wszyscy powinni siedzieć w domach i najlepiej, żeby nikt nie wychodził". - Tak, myślę że w tym roku ferie jednak powinny być w domu - powiedział Kraska. - Naprawdę chcemy, żeby jednak w tegoroczne ferie młodzież została w domu, razem z rodzicami. Wiem, że tak się nie stanie, ale no to jest dla naszego bezpieczeństwa - dodał.

Na uwagę, że zakłada iż obywatele będą szukali sposobów, by wyjechać i obchodzić zakazy, odparł: - Taka jest natura Polaków, że jeżeli są zakazy, to staramy się je obchodzić, ale myślę, że w tym wypadku powinniśmy myśleć o zdrowiu naszym i naszych najbliższych. Myślę, że powinniśmy zrezygnować z wyjazdów na stoki narciarskie. Myślę, że bez nart w tym roku naprawdę możemy się obejść, a niestety, jeśli zachorujemy i będziemy w szpitalu, może się to różnie skończyć dla nas.

"Nie widzimy, żeby ta epidemia odpuszczała"

Pytany o możliwość znalezienia kompromisu jeśli chodzi o zimowy wypoczynek wiceminister zdrowia powiedział, że nowych zakażeń koronawirusem "mamy jednak dość dużo". - Myślę, że tutaj chyba nie będzie żadnych ustępstw.

Według Kraski, ferie w różnych terminach dla poszczególnych województw oraz kumulacja ludzi na stokach narciarskich i w ośrodkach wypoczynkowych może spowodować kolejną falę zakażeń.

- Nie jest to decyzja łatwa i akceptowalna, szczególnie dla pasjonatów wypoczynku zimowego, szczególnie w górach, ale mamy szczególny czas i musimy do tego podejść w szczególny sposób, dlatego ja będę się upierał, że jednak te ferie powinny być w jednym terminie i powinniśmy jednak zostać w domu - powiedział wiceminister zdrowia.

- Fajnie jest wypoczywać zimą w górach, ale myślę, że ten jeden rok możemy się powstrzymać - dodał.

- Na dzień dzisiejszy nie widzimy, żeby ta epidemia odpuszczała - oświadczył.

Źródło: Polskie Radio 24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA