fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

W Londynie ścisły lockdown na święta

Boris Johnson
AFP
Od niedzieli brytyjskie władze wprowadzają świąteczny lockdown w Londynie i południowo-wschodniej Anglii. Rząd Borisa Johnsona w ostatniej chwili wycofał się z planów, by na Boże Narodzenie pozwolić ludziom na spotkanie się w gronie maksymalnie trzech gospodarstw domowych.

Wiem, jak bardzo będzie to rozczarowujące, ale przez całą tę pandemię mówiliśmy, że musimy i będziemy kierować się nauką. Kiedy nauka się zmienia, musimy zmienić naszą odpowiedź. Kiedy wirus zmienia swoje metody ataku, musimy zmienić naszą metodę obrony i jako wasz premier szczerze mówię, że nie widzę żadnej alternatywy. Moim obowiązkiem jest podejmowanie trudnych decyzji - powiedział premier na zwołanej w trybie pilnym konferencji prasowej. - Mieszkańcy tych terenów muszą zostać w domu, poza nielicznymi wyjątkami. Sklepy niesprzedające podstawowych produktów muszą zostać zamknięte - podobnie jak sale gimnastyczne, centra rozrywki i gabinety kosmetyczne - zapowiedział Johnson.

Stolica Zjednoczonego Królestwa i jej okolice znajdą się tym samym w nowej, czwartej strefie zagrożenia koronawirusem. Dotychczas strefy były trzy. Według nowych zasad ludzie nie powinni przybywać do tej strefy ani też jej opuszczać. Ich mieszkańcy nie mogą nocować poza domem. Będzie się można spotkać tylko z jedną osobą i to tylko w przestrzeni publicznej, na zewnątrz - na przykład w parku. - Robimy to z ciężkim sercem - podkreślił  premier, który jeszcze kilka dni temu mówił, że nie chce pozbawiać ludzi możliwości świętowania Bożego Narodzenia.

Polacy żyjący w Londynie i południowo-wschodniej Anglii będą musieli odwołać świąteczne wyjazdy do kraju. - Osoby z czwartej strefy nie będą mogły wyjeżdżać za granicę, poza nielicznymi wyjątkami, takimi jak podróże związane z pracą - oświadczył Boris Johnson.

 

W strefie czwartej znajdą się między innymi hrabstwa:  Kent, Buckinghamshire, Berkshire, Surrey, Hertfordshire, Essex, oraz miasta: Luton, Peterborough i Hastings. Zaostrzenie zasad ma związek ze zidentyfikowanym niedawno na Wyspach nowym wariantem koronawirusa. Naukowcy uważają obecnie, że nie powoduje on groźniejszego przebiegu choroby, ale łatwiej się rozprzestrzenia. Premier podkreślił, że nie ma też przesłanek, by zakładać, że szczepionki okażą się w przypadku nowego wariantu mniej skuteczne.

W pozostałych częściach Anglii zasady również zostaną zaostrzone. Zamiast pięciodniowego "świątecznego okienka" na spotkania w gronie maksymalnie trzech gospodarstw domowych teraz rząd zezwoli na spotkania tylko 25 grudnia.

Tuż po konferencji Johnsona rząd Walii poinformował o przyspieszeniu lockdownu. Zamiast 28 grudnia zacznie się on już o północy z soboty na niedzielę z jednodniową przerwą na Boże Narodzenie.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 27052 nowe zakażenia koronawirusem, wskutek czego łączna ich liczba przekroczyła dwa miliony, a także zarejestrowano 534 kolejne zgony z powodu Covid-19.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA