fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Rafał Trzaskowski: Zamknięte szkoły? Rośnie pokolenie straconych szans

Rafał Trzaskowski
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Rząd otwiera galerie handlowe i zamyka szkoły. Miliony dzieci i młodzieży, w tym moją córkę i mojego syna, nas rodziców potraktowano w najgorszy z możliwych sposobów - komentuje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan rządu na najbliższy miesiąc. Poinformował, że od 28 listopada otwarte będą centra handlowe. Do 27 grudnia zamknięte pozostaną lokale gastronomiczne, ośrodki kultury i punkty fitness. Kontynuowane będzie nauczanie zdalne.

"Rząd po raz kolejny postanowił zaszkodzić dzieciom i pogłębić chaos w edukacji. Decyzja o przedłużeniu nauki zdalnej, o wyznaczeniu jednego dla całego kraju terminu ferii na początku stycznia – de facto łącząc ferie ze świętami – to zapaść w edukacji. Rząd otwiera galerie handlowe i zamyka szkoły. Miliony dzieci i młodzieży, w tym moją córkę i mojego syna, nas rodziców potraktowano w najgorszy z możliwych sposobów" - skomentował decyzję rządu Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy pyta, jak przy zrealizować program, skoro wprowadzone przepisy oznaczają niemal miesięczną przerwę dla uczniów.

"Jakie rząd planuje wsparcie dla rodziców? Dla nauczycieli? W jaki sposób nauczyciele mają ocenić nasze dzieci po zaledwie 7 tygodniach obecności w szkołach?" - wymieniał.

"Od 23 października uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i wszyscy uczniowie szkół ponadpodstawowych uczyli się wykorzystując komputery i smartfony, bez prawdziwego kontaktu z nauczycielami i rówieśnikami. Lekcje toczą się według dotychczasowych, przeładowanych podstaw programowych. Tak się nie da!" - uważa Trzaskowski.

"Powiększa się luka edukacyjna, z systemu edukacji znikają uczniowie, którzy nie mają w domu dostępu do komputera czy internetu" - dodaje.

W ocenie Trzaskowskiego, "rząd zmarnował pół roku, w tym całe wakacje". "Nie słuchał, kiedy my samorządowcy proponowaliśmy, aby rok szkolny rozpocząć w połowie września, aby potencjalne zakażenia na wakacjach nie ogniskowały w szkołach. Nie słuchał, kiedy proponowaliśmy naukę mieszaną dla klas 4-8 szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Rośnie pokolenie straconych szans i niewykorzystanego potencjału" - napisał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA