fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Twórca szczepionki: Wrócimy do normalności zimą 2021 roku

AFP
Profesor Ugur Sahin, współzałożyciel firmy BioNTech, powiedział, że opracowana przez jego firmę szczepionka przeciw koronawirusowi przyniesie efekt latem przyszłego roku. Za rok życie powinno wrócić do normalności

W ubiegłym tygodniu firma BioNTech i koncern Pfizer poinformowały, że wstępna analiza wykazała, iż opracowana przez nich szczepionka może zapobiec Covid-19 u ponad 90 proc. osób. 

W badaniach wzięło udział około 43 000 osób.

W rozmowie z BBC prof. Ugur Sahin powiedział, że spodziewa się dalszych analiz, które wykażą, że szczepionka zmniejszy przenoszenie choroby między ludźmi, jak również powstrzyma objawy u osób, które już są zakażone.

- Jestem przekonany, że szczepionka ograniczy przenoszenie się choroby między ludźmi - może nie w 90 proc., ale może w 50 proc. Nie powinniśmy zapominać, że nawet to może doprowadzić do zdecydowanego zmniejszenia rozprzestrzeniania się pandemii - powiedział Sahin.

Szczepionka, która została przetestowana w sześciu krajach, jest podawana w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni.

Celem firmy jest dostarczenie  ponad 300 milionów dawek na całym świecie do kwietnia przyszłego roku. - Lato nam pomoże, ponieważ wskaźnik zakażeń spadnie. Absolutnie niezbędny jest wysoki wskaźnik szczepień przed jesienią i zimą przyszłego roku - uważa Sahin.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA