fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Australia: Dystans społeczny i kwarantanna zapobiegły 400 zgonom. Nie chodzi o COVID

Ludzie w maseczkach w Melbourne
AFP
Stosowanie dystansu społecznego i reżim kwarantanny w Australii zapobiegł ok. 400 zgonom z przyczyn innych niż zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 tylko w czerwcu tego roku - wynika z analizy badaczy z Actuaries Institute.

Zdaniem badaczy ok. 400 osób więcej zmarłoby w czerwcu z powodu chorób takich jak np. zapalenie płuc, gdyby nie reżim kwarantanny i zasady dystansu społecznego wprowadzone w Australii w związku z epidemią koronawirusa.

Badacze z Actuaries Institute przeanalizowali dane dotyczące liczby zgonów w czerwcu, a także przewidywanej liczby zgonów w tym miesiącu. Czerwiec jest w Australii środkiem zimy.

Z danych wynika, że liczba ofiar chorób układu oddechowego w Australii, wywołanych innymi patogenami niż koronawirus SARS-CoV-2, zmniejszyła się znacząco w stosunku do przewidywań wynikających ze średniej liczby zgonów z tego powodu w poprzednich latach.

- Jest jasne, że lockdowny i inne środki mające służyć kontroli nad COVID-19 były ogromną niedogodnością dla wielu osób w Australii. Z pewnością będą mieć średnio- i długoterminowe konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego oraz gospodarki - zaznacza Jennifer Lang z grupy roboczej ds. COVID-19 w Actuaries Institute.

Lang zaznacza jednocześnie, że zastosowane środki "uratowały wielu Australijczyków przed chorobą COVID-19 i śmiercią, ale zmniejszyły też liczbę zgonów z innych przyczyn".

W Australii od początku epidemii wykryto nieco ponad 27500 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Gospodarka Australii w drugim kwartale 2020 roku skurczyła się o 7 proc. - najwięcej od 1959 roku. Bezrobocie wzrosło do poziomu najwyższego od 22 lat (7,5 proc.).

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA