fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Nowa prognoza: W USA do sierpnia będzie 132 tys. ofiar COVID-19

AFP
Model matematyczny przygotowany przez Instytut Pomiarów i Oceny Stanu Zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim (Institute for Health Metrics and Evaluation) wskazuje, że do sierpnia w USA z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 umrą 132 tys. osób. Tydzień temu prognozowana w USA do tego czasu przez model liczba zgonów była wyższa i wynosiła ok. 143 tysiące.

Model Instytutu działającego przy Uniwersytecie Waszyngtońskim jest jednym z kilkunastu modeli wymienionych na stronie amerykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). W oparciu o dane ze wszystkich tych modeli CDC prognozuje, że do 13 czerwca w USA będzie ponad 110 tys. ofiar COVID-19 (obecnie jest ich niemal 99 tysięcy).

Biały Dom często powoływał się na model Instytutu działającego przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w kwietniu, ale jednocześnie model ten był poddawany krytyce w związku z precyzyjnością czynionych przez niego szacunków. W ostatnich kilku tygodniach model ten był kilkukrotnie poprawiany.

Po tym jak USA zaczęły odmrażać gospodarkę model zaczął wskazywać, że liczba zgonów do sierpnia będzie wyższa niż przed łagodzeniem obostrzeń.

Obecna korekta szacunków w dół - według dr. Christophera Murraya, dyrektora Instytutu, który stworzył model, może wynikać ze zmian w zachowaniu mieszkańców USA - np. noszenia przez nich masek. Dokładna przyczyna zmniejszenia się prognozowanej liczby zgonów w tym tygodniu nie jest jednak znana - zaznacza CNN.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA