fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 4 kwietnia

AFP
Jarosław Gowin zaproponował, aby dokonać zmian w Konstytucji i wydłużyć kadencję prezydenta Andrzeja Dudy do 7 lat, aby przesunąć wybory prezydenckie zaplanowane na 10 maja *** W Polsce potwierdzono 3503 przypadków koronawirusa, 73 osoby zakażone zmarły *** W kraju obowiązuje stan epidemii *** Od 1 kwietnia w Polsce zamknięte są parki, skwery, bulwary, zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne i studia tatuażu *** Od 1 kwietnia w sklepach spożywczych w jednym momencie może przebywać liczba klientów równa liczbie kas w sklepie przemnożonej przez trzy *** W godz. od 10 do 12 w sklepach i aptekach zakupy mogą robić tylko osoby, które ukończyły 65 lat *** Liczba zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła 1,1 miliona.

Kończymy sobotnią relację na żywo, na kolejne doniesienia o walce z pandemią koronawirusa zapraszamy w sobotę od wczesnego poranka.

23:59

Ministerstwo Zdrowia nie opublikowało w sobotę trzeciego komunikatu, tradycyjnie wydawanego późnym wieczorem. Obecnie możemy więc mówić o potwierdzeniu 244 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, ale liczba ta z pewnością jest większa, ponieważ w dotychczas opublikowanych w sobotę komunikatach nie znalazły się dane o infekcjach na Mazowszu, które przoduje w liczbie zakażeń.

23:10

„Niewątpliwie w określonych stanach faktycznych wyjazd na działkę w ROD może być zaliczany do kategorii przemieszczania się w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego” – stwierdził w wydanym komunikacie Polski Związek Działkowców. Policja przyznaje, że przebywanie na terenie ogródków działkowych przez ich właścicieli nie jest zabronione, jednak powinno być – jak każde wyjście z domu – ograniczone do niezbędnych potrzeb.

22:46

– Najważniejszą kwestią jest życie i zdrowie obywateli. Drugą sprawą jest stabilność państwa i zachowanie ciągłości władzy. Jeżeli dałoby się wybory przeprowadzić tak, aby obywatele byli w jak największym stopniu zabezpieczeni, to wtedy ze względu na porządek ustrojowy można w wyznaczonym terminie przeprowadzić głosowanie – stwierdził prezydent Andrzej Duda w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”, pytany o możliwość przeprowadzenia wyborów 10 maja. Nawiązał przy tym do niedawnych wyborów w Bawarii. – Wybory się udały. My też możemy ten pomysł wprowadzić u nas. Nie narazilibyśmy życia i zdrowia obywateli. Głosowanie korespondencyjne byłoby czymś nowym w Polsce, ale i warunki są nietypowe – ocenił.

22:40

– Niedzielą Palmową otwieramy Wielki Tydzień, którego centrum stanowi Triduum Paschalne. Zapraszam, żeby w tym czasie nasze domy stały się szczególnymi domami modlitwy – zaapelował ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu. Zachęcił, by w Niedzielę Palmową uczestniczyć w internetowych transmisjach mszy św. i nabożeństw „Gorzkich Żali”, a w mediach społecznościowych publikować zdjęcia palm z hasztagiem #Palma. – Uczestnicząc w akcji #Palma będziemy dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej i mimo kwarantanny i izolacji możemy budować duchową wspólnotę – zauważył.

22:34

Uroczysta narada nad przyznaniem awansów, która odbyła się 1 kwietnia w komendzie wojewódzkiej policji we Wrocławiu, znalazła się pod lupą Biura Spraw Wewnętrznych – ustalił portal money.pl. W uroczystym spotkaniu wzięło udział ok. stu policjantów. Nie mieli oni podstawowych środków ochrony.

22:20

– Jako parafia mamy trochę odłożonych pieniędzy na wymianę konfesjonałów. I chciałbym je wykorzystać na wyposażenie wałbrzyskiego SOR-u – zapowiedział ks. Witold Baczyński, proboszcz parafii pw. św. Józefa Robotnika w Wałbrzychu. Zwrócił się też do okolicznych przedsiębiorców o odsprzedanie mu kombinezonów lakierniczych.

21:52

W czasie koronawirusa zobaczyliśmy polityków naprawdę. Kryzys pokazał, jacy są i o co im tak chodzi – analizuje Michał Kolanko.

21:10

Pięcioletnie dziecko, które zmarło ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, jest najmłodszą ofiarą koronawirusa w Wielkiej Brytanii i prawdopodobnie w całej Europie – twierdzą brytyjskie media, zaznaczając, że cierpiało ono na choroby współistniejące.

20:54

Blogerka Kataryna w najnowszym „Plus Minus”: Nawet w uzasadnieniu do przepisów o korespondencyjnym głosowaniu PiS przyznaje, że głosowanie w lokalach będzie się wiązać z ryzykiem dla zdrowia, a jednak upiera się przy wyborach w maju, łatwo – zbyt łatwo – się na to nie swoje ryzyko godząc.

20:40

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 300 tys. USA odpowiadają za ponad jedną czwartą zakażeń na całym świecie.

20:33

Obowiązujące ograniczenia w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej w dużym stopniu odbiją się na kondycji firm. Udzielanie wsparcia firmom ma ułatwić przyjęta przez sejm ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Jednak zakres zmian wprowadzonych w ustawie jest znacznie mniejszy niż ten, o który postulowali przedstawiciele biznesu – przekonują doradcy podatkowi Lesław Mazur i Michał Nielepkowicz, wspólnicy w Thedy & Partners.

20:15

19:53

Zaraza kiedyś się skończy. Trzeba przygotować rozwiązania dla wymiaru sprawiedliwości, które pozwolą jej lepiej funkcjonować w nowej rzeczywistości – apeluje wicenaczelny „Rzeczpospolitej” Tomasz Pietryga.

19:33

Na liście państw z największą potwierdzoną liczbą przypadków koronawirusa na pierwszym miejscu znajdują się Stany Zjednoczone. Dziś na drugim, po raz pierwszy, pojawiła się Hiszpania, wyprzedzając Włochy.

19:28

We włoskich szpitalach z objawami COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii przebywa aktualnie 3994 osób i jest to pierwszy spadek tej liczby od początku epidemii.

19:24

Liczba zgonów spowodowanych koronawirusem w Turcji w ciągu ostatniej doby wzrosła o 76 i wynosi łącznie już 501. Turcja była jednym z ostatnich krajów, do których w Europie dotarła epidemia.

19:20

Najnowsze dane z USA pokazują, że mężczyźni są bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem niż kobiety. Częściej też umierają. Jednym z istotnych powodów tych różnic jest palenie papierosów.

19:05

W Singapurze zanotowano w ciągu ostatniej doby 75 nowych przypadków koronawirusa – to rekord w tym kraju, mimo, że pierwsze zakażenie potwierdzono jeszcze w styczniu.

Łącznie odnotowano dotąd w Singapurze 1189 przypadków COVID-19. Sześciu chorych zmarło, w tym jeden w ciągu ostatniej doby.

18:54

18:45

„Pojawiające się w mediach informacje, że wprowadzony zakaz wstępu do lasów nie obejmuje myśliwych, to nieprawda. Od 3 do 11 kwietnia myśliwi nie mogą organizować w lesie polowań ani – tak jak każdy inny obywatel – nawet przebywać w lasach” – poinformowało w wydanym w sobotę komunikacie Ministerstwo Środowiska.

18:23

Liczba ofiar koronawirusa we Włoszech wynosi już ponad 15,3 tys. – wynika z najnowszych danych. W kraju potwierdzono już niemal 125 tys. przypadków wirusa SARS-CoV-2. W sobotę poinformowano o 681 kolejnych zgonach, ale jest to liczba najniższa od 23 marca.

18:11

Amerykańska piosenkarka Pink poinformowała w mediach społecznościowych, że udało jej się pokonać koronawirusa, podobnie jak jej 3-letniemu synowi Jamesonowi. Artystka zapowiedziała przeznaczenie miliona dolarów na walkę z pandemią.

17:51

Licząca ok. 8,5 miliona mieszkańców Szwajcaria jest państwem notującym jeden z najwyższych wskaźników zakażeń na 100 tys. osób – 236 pacjentów z koronawirusem. Może on częściowo wynikać z faktu, że należy ona do krajów, które przeprowadziły statystycznie najwięcej testów na jednego mieszkańca. Od czasu pierwszego przypadku, który odnotowano 24 lutego, przeprowadzono ponad 150 tys. testów (dla porównania w Polsce ok. 73 tys.), przy czym w około 15 procentach przyniosły one wynik dodatni.

17:35

17:20

Liczba zakażonych koronawirusem w Szwajcarii przekroczyła 20 tys.

17:17

Sobotni raport z Nowego Jorku – aż 10 841 nowych przypadków koronawirusa i 630 zgonów w ciągu doby. łącznie zakażonych jest 113,7 tys. pacjentów, zmarło ponad 3,5 tys. chorych.

17:11

17:03

Rękawiczki dla klientów obecnie muszą obowiązkowo znajdować się w sklepach.

16:50

Londyńczycy, mimo słonecznej pogody, musimy zostać w domach w ten weekend – apeluje burmistrz miasta Sadiq Khan. – Jeśli to zignorujecie, umrze więcej ludzi – podkreśla.

16:45

Rosjanie badają, jakimi drogami koronawirus trafił do ich kraju. Wicepremier Tatjana Golikowa na sobotniej konferencji prasowej powiedziała, że SARS-CoV-2 trafił do Rosji z 73 krajów, głównie z Włoch, Hiszpanii, Francji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Według Golikowej najwięcej przypadków koronawirusa na sto tysięcy osób notuje się obecnie w Moskwie, a następnie w republice Komi i Buriacji.

16:41

Wilson Kipsang, były rekordzista świata w maratonie, został aresztowany w grupie 20 osób, które zamknęły się barze i piły alkohol naruszając zakaz zgromadzeń oraz godzinę policyjną obowiązującą w Kenii z powodu pandemii. Wiadomość o aresztowaniu brązowego medalisty olimpijskiego z Londynu (2012 r.) podała policja w Iten – mieście, w którym narodziła się potęga kenijskich biegów długich.

16:24

Rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te Święta zrezygnować z podróży, aby w te Święta pozostać w domach – powiedział na konferencji prasowej w KPRM minister Michał Dworczyk.

16:16

Liczba ofiar koronawirusa na całym świecie przekroczyła 60 tys.

16:06

Jest dla mnie oczywiste: wybory nie mogą odbyć się 10 maja – stwierdził wicepremier Jarosław Gowin.

15:56

Epidemia jest okazją do przeprowadzenia deregulacji. Rewolucyjnej, ale zrozumiałej i akceptowalnej dla wszystkich zmiany sposobu działania polskiej gospodarki – uważa publicysta Jerzy Karwelis.

15:42

Krakowska firma Estimote postanowiła dostosować do walki z epidemią swoje urządzenie, które jest dostępne na rynku amerykańskim. „Przerobiliśmy nasze nadajniki, aby zliczały, którzy pracownicy mieli ze sobą kontakt bliższy, niż 2 metry. Dzięki temu firmy mogą łatwo i szybko zarządzić kwarantannę osób, u których jest ryzyko infekcji” – napisał na Facebooku Jakub Krzych, współzałożyciel i współwłaściciel Estimote.

15:31

Ministerstwo Zdrowia ostrzega, spacer może być kosztowny:

15:28

W Izraelu liczba ofiar koronawirusa wzrosła do 44.

15:24

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez poinformował o przedłużeniu wprowadzonych w kraju obostrzeń, dotyczących m.in. zakazu wychodzenia z domu, co najmniej do 25 kwietnia.

15:19

Główny szpital w Watford poinformował o „krytycznym incydencie”, w efekcie którego odmawia przyjęcia do szpitala jakichkolwiek pacjentów, nawet tych przybywających w nagłych przypadkach. Szczegóły zdarzenia nie są na razie znane.

15:13

708 chorych na COVID-19 zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w Wielkiej Brytanii. To najtragiczniejsza doba od początku epidemii. Łącznie liczba ofiar koronawirusa wynosi już prawie ponad 4,3 tys.

14.55

W Kuwejcie zmarła pierwsza osoba zakażona koronawirusem – podała kuwejcka agencja prasowa KUNA. W ciągu ostatniej doby potwierdzono też 62 nowe przypadki zakażenia

14.46

W Holandii w ciągu ostatniej doby zmarło 164 zainfekowanych koronawirusem – podał Narodowy Instytut Zdrowia (RIVM). Całkowita liczba ofiar śmiertelnych to 1 651. Liczba potwierdzonych zakażeń wynosi 16 627

14.43

Mieszkaniec lubelskiej gminy Kłoczew regularne łamał zasady kwarantanny, dlatego sąd wydał decyzję o jego aresztowaniu

14.30

Choć na razie nie ma problemów ze śmieciami, to jednak już teraz pojawiają się apele samorządów, by w czasie epidemii nie wytwarzać ich więcej

14.24

Stan klęski żywiołowej to ograniczenia uprawnień samorządów, wojsko na ulicach i nadzwyczajne przepisy karne. Czy rzeczywiście tego chcemy? – pyta Bogusław Chrabota

14.05

Ukraińskie ministerstwo zdrowia prognozuje, że szczyt zakażeń koronawirusem nad Dnieprem może przypaść w połowie kwietnia. Resort apeluje do Ukraińców o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zapobieganie kolejnym zakażeniom. Liczba zdiagnozowanych do tej pory przypadków zakażeń przekroczyła 1000.

13.54

Przedsiębiorcy, którzy przekażą darowizny na walkę z koronawirusem będą mogli stosować zerowy VAT. Będą to jednak tylko darowizny na rzecz wybranych podmiotów

13.40

Lufthansa, Austrian Airlines, Air France, KLM, Norwegian, SAS i polski LOT – to europejscy przewoźnicy, którzy skorzystają z pomocy publicznej

13.30

Minister Dworczyk: Powinniśmy maksymalnie ograniczyć podróżowanie podczas Wielkanocy. Staramy się chronić życie ludzie, rekomendacja jest jednoznaczna.

13.26

Minister Szumowski: Liczba zachorowań rośnie i będzie przyrastała. Nic nie wskazuje na to, by epidemia miała wygasnąć w najbliższych tygodniach.

13.22

W sumie mamy zakontraktowanych 800 tys. testów genetycznych informuje minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Chcemy jak najszybciej i jak najwięcej testować. Dzisiaj wydaliśmy zarządzenie, by każdy szpital miał prawo testować. Wszystkie szpitale, nie tylko jednoimienne, będą mogły mieć zapłacone przez NFZ za testy dla swoich pacjentów i lekarzy.

13.20

Minister Szumowski: Sprzęt medyczny i ochronny trafia do szpitali zakaźnych, jednoimiennych, onkologicznych, POZ, aptek i służb.

13.15

Zakontraktowane środki ochronne w ostatnich 10 dniach: 31 mln maseczek medycznych, 28 mln maseczek z filtrami, 17,5 mln rękawic jednorazowych, 1,8 mln gogli, okularów i przyłbic, 1,65 mln kombinezonów ochronnych – informuje Michał Dworczyk

13.13

Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej: rząd zakupił 300 tysięcy testów na koronawirusa. Zapewnił, że rząd kupił środki zabezpieczenia medycznego. Na polecenie premiera Morawieckiego w Polsce uruchamiane są linie produkcyjne tych środków. W czerwcu moce produkcyjne powinny być na poziomie 100 mln miesięcznie

12.56

158 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w Iranie, zwiększając tym samym bilans ofiar śmiertelnych do 3452 – poinformowało irańskie ministerstwo zdrowia. Od początku epidemii stwierdzono ponad 55,7 tys. zakażeń.

12.50

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarło 141 osób zakażonych koronawirusem – poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych w kraju to 1158

12.40

Minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił założenia nowego programu wsparcia dla artystów, twórców oraz instytucji, które w czasie epidemii nie mogą działać w dotychczasowej formie. Czytaj więcej

12.35

Przystanki, pojazdy komunikacji miejskiej, ale też przejścia podziemne, wejścia do szpitali czy urzędy miasta. Te publiczne miejsca są masowo odkażane przez samorządy. Ma to pomóc w walce z koronawirusem

12.28

Ludzie kina apelują do mediów o pomoc w przetrwaniu poważnego kryzysu. List do Macieja Łopińskiego wystosował prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, prosząc o zwiększenie  liczby emisji polskich filmów i seriali w programie publicznej telewizji, a także rozpowszechnianie polskich utworów audiowizualnych na portalach internetowych TVP i  zintensyfikowanie działań produkcyjnych nadawcy.

12.10

W Hiszpanii w ciągu minionej doby zmarło 809 osób z powodu zakażenia koronawirusem. Czytaj więcej

11.55

W Belgii w ciągu ostatniej doby odnotowano 1661 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 140 osób zmarło w wyniku powikłań. Liczba zgonów od początku epidemii w tym kraju wzrosła do 1283, zakażonych jest prawie 18 i pół tysiąca osób. 

11.53

11.40

Bezpłatne pokoje dla pracowników szpitali oferuje wiele hoteli, a także osoby prywatne. Lekarze i personel mogą w nich wypocząć po pracy, bez konieczności powrotu do domu

11.38

11.37

W Gruzji stwierdzono pierwszy przypadek śmiertelny zakażenia koronawirusem. W sobotę w Tbilisi zmarła zainfekowana 79-letnia kobieta, która cierpiała również na inne choroby współistniejące – poinformował lekarz prowadzący z kliniki, gdzie chora była leczona.

11.25

W Rosji liczba zakażeń koronawirusem sięgnęła 4 731 po tym, jak w ciągu ostatniej doby odnotowano 582 nowe przypadki infekcji – podał specjalny sztab powołany przez władze. Od początku pandemii Covid-19 zmarły 43 osoby, w tym 9 w ciągu ostatnich 24 godzin

11.20

Biskupi wydają wytyczne związane z obchodzeniem Świąt Wielkanocnych. Czytaj więcej

11.05

Saksonia jest regionem partnerskim Dolnego Śląska. W ramach porozumienia marszałka Cezarego Przybylskiego oraz premiera landu Michaela Kretschmera w drezdeńskim laboratorium będą wykonywania badania polskich próbek. Czytaj: Polskie próbki na koronawirusa zbadają w Dreźnie

10.50

W Tokio odnotowano w sobotę rekordową liczbę 118 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej w ciągu jednego dnia od początku pandemii Covid-19 – podały władze stolicy Japonii. W sumie dotąd zainfekowanych zostało 891 osób.

10.45

Zamek Królewski w Warszawie włącza się do akcji wyrażenia wdzięczności pracownikom służby zdrowia, zmagającym się ze skutkami zakażeń koronawirusem. Od najbliższej niedzieli, 5 kwietnia, przez trzy kolejne dni o godz. 19 na kolor niebieski podświetlane będą stopniowo kolejne części fasady Zamku.

10.30

Na czas nieokreślony rosyjski regulator lotniczy zawiesił wszystkie rejsy, w tym także repatriacyjne. W ten sposób władze chcą walczyć z epidemią koronawirusa

10.20

W Moskwie w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 434 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, liczba zakażonych w stolicy Rosji sięgnęła tym samym 3 357 – poinformowały władze miejskie. Od początku pandemii wyzdrowiało 168 pacjentów, a 24 zmarło.

10.15

Chińczycy obchodzą dziś dzień pamięci o ofiarach koronawirusa. W centralnych uroczystościach wziął udział przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping. Dokładnie o godzinie 10:00 czasu lokalnego pamięć o osobach, które zmarły podczas pandemii uczczono minutą ciszy.

10.00

Ministerstwo Zdrowia: 120 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Dwie osoby zmarły. Czytaj więcej

09.55

Sergio Rossi zmarł w wieku 85 lat z powodu zakażenia koronawiusem. W latach 60. stworzył obuwnicze imperium wykupione potem przez Gucci Group. W zeszłym miesiącu projektant przekazał za swojego prywatnego majątku 100 tys. euro jednemu ze szpitali w Mediolanie walczących z koronawirusem

09.25

Liczba zmarłych osób, u których stwierdzono koronawirusa, wzrosła na Węgrzech do 32, zaś zakażonych do 678 – poinformowano na rządowej stronie poświęconej pandemii Covid-19.

W ciągu ostatniej doby zmarło sześć osób zakażonych koronawirusem. 

09.20

Mateusz Morawiecki poinformował, że Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy przedsiębiorcom wart 22 miliardy złotych. Program ma wspierać polską gospodarkę w związku z koronawirusem

09.05

08.55

Piosenkarka Pink ogłosiła w mediach społecznościowych, że ona i jej syn spędzili tygodnie w izolacji po pozytywnych testach na Covid-19, ale kilka dni temu oboje otrzymali negatywny wynik i są już zdrowi

08.47

Jak w czasie pandemii wygląda kwestia urlopu bezpłatnego – wyjaśniają eksperci

08.35

Dokumenty uprawniające obcokrajowców do pobytu i pracy w Polsce zachowają ważność jeszcze przez 30 dni po odwołaniu zagrożenia epidemicznego. Czytaj więcej

08.25

Pracownikom, którzy nie będą objęci przestojem, pracodawca stratny przez epidemię może obniżyć wymiar czasu pracy. Na każdą taką osobę otrzyma nawet ponad 2000 zł wsparcia.

08.10

Co najmniej 40 proc. osób zakażonych koronawirusem w Ekwadorze nie przestrzegało warunków obowiązkowej kwarantanny – poinformował prezydent Ekwadoru Lenin Moreno, nakazując „nadzór technologiczny” nad tymi pacjentami.

07.50

07.45

Rosja. Parada w 75. rocznicę wojny odbędzie się, ale nie wiadomo kiedy i czy ktoś będzie ją oglądał. Czytaj więcej

07.35

07.18

Donald Trump zarekomendował Amerykanom noszenie na twarzach masek jako środka ochrony przed koronawirusem. Prezydent USA oświadczył jednak, że sam nie będzie używał takiej maski

07.12

Młodzi powinni z dużą pokorą podchodzić do tego wirusa. To nie jest zwykła grypa i każdy organizm reaguje inaczej. Te apele, które słyszymy, to nie jest jakiś pic na wodę. Dziś zostając w domu na kanapie czy spędzając czas przed tabletem, ratujemy komuś życie – mówi w Plus Minus Michał Woś, lat 29, minister środowiska

07.06

1480 osób zakażonych koronawirusem zmarło w USA w ciągu ostatnich 24 godzin. Jak informuje Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, to najwyższa liczba zgonów w ciągu jednej doby na świecie od początku pandemii.

07.04

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik, zachęca do obchodzenia Niedzieli Palmowej w domach.

07.00

Policja ostrzega amatorów wypoczynku w plenerze. Wychodzenie z domu możliwe jest tylko w niezbędnych sytuacjach, a naruszanie obowiązujących przepisów dotyczących zwalczania koronawirusa będzie surowo karane. Rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka powiedział, że na ulicach będzie można spotkać więcej patroli policji wspieranych przez funkcjonariuszy innych służb

06.45

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem stwierdzono na Falklandach – brytyjskim terytorium zamorskim na południowym Atlantyku – poinformowały w piątek miejscowe władze.

06.40

Narodowa Komisja Chin poinformowała w sobotę o 19 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. 18 z nich dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy. Jedną lokalną infekcję zanotowano w centralnej prowincji Hubei.

Komisja poinformowała także o czterech nowych przypadkach śmiertelnych. Tym samym liczba zgonów spowodowanych chorobą Covid-19 wynosi w Chinach 3326.

06.30

W Polsce koronawirusa wykryto jak dotąd u 3,383 osób. W wyniku zakażenia zmarło 71 osób.

06.15

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się 1099572 osób. W wyniku Covid-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 59193 osób. Za wyleczone uznaje się 228938 osób, u których wykryto zakażenie się wirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA