fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Transfuzja zwalczy koronawirusa? Rozpoczęto testy kliniczne

AFP
We Francji prowadzone są testy kliniczne polegające na transfuzji krwi od osób, które pokonały koronawirusa. Osocze otrzymają pacjenci, u których wystąpiły poważne objawy COVID-19.

Lekarze na całym świecie pracują nad stworzeniem szczepionki lub terapii, która powstrzyma pandemię koronawirusa. Od grudnia, gdy odnotowano pierwsze przypadki w Chinach, z powodu COVID-19 zmarło co najmniej 74 tys. osób.

Osocze krwi osób, które pokonały chorobę zawiera wiele przeciwciał. Potwierdziły to już wcześniej badania przeprowadzone u osób, które zachorowały m.in. na Ebolę i SARS.

We wtorek we Francji rozpoczną się badania kliniczne prowadzone pod nadzorem paryskiego szpitala AP-HP, krajowego medycznego instytutu badawczego INSERM oraz krajowego instytutu krwiodawstwa EFS.

- Badanie kliniczne obejmuje transfuzję osocza od pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19, zawierającego przeciwciała. W ten sposób mogliby przenieść tę odporność na pacjenta cierpiącego na COVID-19 - poinformowano.

- Osocze osób, które wróciły do zdrowia, zawiera przeciwciała, które rozwinęły się w ich organizmach. Mogłoby to pomóc pacjentom w ostrym stadium choroby - dodano.

Pierwsze wyniki przeprowadzonych badań mogą być znane za 2-3 tygodnie. Podobne testy prowadzone są również w USA i Chinach.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA