fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Putin wysyła do USA zaopatrzenie medyczne

AFP
Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że Rosja wyśle do Stanów Zjednoczonych sprzęt medyczny, aby pomóc w walce z epidemią koronawirusa.

Prezydent Rosji Władimir Putin przedstawił ofertę pomocy podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Donaldem Trumpem.

- Trump z zadowoleniem przyjął tę pomoc - relacjonuje Pieskow. Rosyjski samolot ze sprzętem medycznym może ruszyć do Stanów Zjednoczonych we wtorek - dodał.

W Stanach Zjednoczonych liczba potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa sięga niemal 180 tys. W ciągu ostatniej doby liczba ta wzrosłą o 16 tys.

Drugi dzień z rzędu z powodu choroby zmarło ponad 500 osób, a łącznie w całym kraju było niemal 3600 zgonów.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA