fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja na żywo

AFP
Prezydent zapowiada zwolnienie z ZUS dla samozatrudnionych *** W Polsce jak dotąd wirusa wykryto u 563 osób, siedem osób zmarło *** Wprowadzony został stan epidemii *** Szkoły zostaną zamknięte do Wielkanocy *** Minister zdrowia Łukasz Szumowski spodziewa się, że w tym tygodniu liczba zarażonych w Polsce wzrośnie do tysiąca *** Liczba zarażonych na całym świecie przekroczyła 300 tysięcy *** Liczba ofiar pandemii we Włoszech jest już wyższa niż w Chinach. »»

23.07

Kończymy naszą relację i dziękujemy, że byli Państwo z nami. Jutro kolejne informacje.

22.56

Lorenzo Sanz, były prezes Realu Madryt, zmarł w wieku 76 lat w wyniku powikłań wywołanych koronawirusem. Wiadomość o śmierci Sanza przekazał w sobotę wieczorem na Twitterze jego syn.

22.50

We Włoszech zawieszone zostały wszelkie gry losowe, w tym słynna Superenalotto, w której regularnie padają wielomilionowe nagrody. Wydano nakaz wyłączenia wszystkich automatów do gier. To kolejny krok w ramach walki z epidemią koronawirusa.

22.45

W Turcji liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa wzrosła o 12, w sumie zmarło 21 osób. Stwierdzono 277 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; liczba osób zakażonych ogólnie wynosi 947 – poinformował minister zdrowia tego kraju Fahrettin Koca.

22.39

51-letni Paolo Maldini i jego 18-letni syn Daniele zarażeni są koronawirusem – poinformował klub włoskiej ekstraklasy piłkarskiej AC Milan.

22.38

Napastnik reprezentacji Argentyny i Juventusu Turyn Paulo Dybala miał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Turyński klub poinformował, że piłkarz nie miał żadnych objawów.

22.28

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Irlandii zwiększyła się o 102 i wynosi obecnie 785, podało ministerstwo zdrowia tego kraju. To trzeci kolejny dzień z trzycyfrowym wzrostem zakażeń w ciągu doby.

22.11

Minister informacji Erytrei Yemame Gebremeskel poinformował, że w kraju zdiagnozowano pierwszy przypadek koronawirusa u osoby, która przyleciała z Norwegii.

22.02

Francuski resort zdrowia poinformował, że w ciągu minionej doby liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa wzrosła o 112 – do 562. Liczba zakażonych wynosi ponad 12,6 tys. z czego 6172 pacjentów jest leczonych szpitalnie.

21.59

Tegoroczny rzymski marzec przypomina sierpień, kiedy to Wieczne Miasto zamiera w bezruchu. Przygotowania zaczynają się już w lipcu, potem następuje czas pożegnań, z reguły w restauracjach i jak na zawołanie zatrzaskują się okiennice, odjeżdżają samochody, ustaje krzyk dzieci i cisza. Jak teraz. Domy zamknięte, tyle że z ludźmi w środku. Czytaj więcej: Rzymski dziennik kwarantanny

21.40

Sieci odzieżowe apelują o wstrzymanie pobierania czynszów. Z kolei centra zauważają, iż nie mogą same ponieść ciężaru utrzymania obiektów. Czytaj więcej

21.30

Przy niskim poziomie działań przeciwepidemicznych i profilaktycznych koronawirusem może zakazić się 22,2 mln Ukraińców – wynika z orientacyjnej prognozy Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, cytowanej na stronie internetowej kijowskich władz miejskich.

21.10

Do prawie 22 tysięcy wzrosła liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Stanach Zjednoczonych. Prezydent Donald Trump zapowiedział przyspieszenie dostaw sprzętu medycznego dla przychodni i szpitali. Zmarło co najmniej 267 osób – najwięcej w stanach Waszyngton i Nowy Jork

20.55

Centrala NFZ zaleca w okresie od 23 do 29 marca stopniowe ograniczanie przyjęć, a od 30 marca wstrzymanie przyjęć pacjentów na zabiegi operacyjne wykonywane planowo. Wstrzymanie przyjęć ma dotyczyć przede wszystkim endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, nefrektomii i histerektomii.

20.32

Potwierdzone przypadki dotyczą: 20 osób z woj. mazowieckiego, 15 osób z woj. łódzkiego, 5 osób z woj. wielkopolskiego, 2 osób z woj. kujawsko-pomorskiego i po 1 osobie z woj. lubelskiego i świętokrzyskiego

20.31

44 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce

20.01

Kolejne 56 osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa, tym samym liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 233, podało brytyjskie ministerstwo zdrowia. To kolejny w ostatnich dniach rekordowy wzrost liczby zgonów.

19.55

Czechy: Policja poszukuje osoby, która w zamieściła w sieci informacje zapowiadające zamknięcie Pragi, wprowadzenie godziny policyjnej i wyprowadzenie wojska na ulice. Autorowi fałszywych informacji grozi nawet osiem lat więzienia.

19.50

Hanna Zdanowska i profesor Marcin Gołaszewski wysłali listy do burmistrzów Kantonu i Chengdu z prośbą o pomoc. To chińskie miasta partnerskie Łodzi już od kilku lat

19.40

Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy k. Kalisza zamknięto w związku z wykryciem koronawirusa u 38-letniej pacjentki. Decyzję podjęła Państwowa Inspekcja Sanitarna.

19.31

Już ponad 300.000 zakażeń koronawirusem na świecie

19.15

Suwałki jako pierwsze miasto w Polsce chcą dać wszystkim swoim seniorom maseczki. Wiele firm i osób prywatnych rozpoczęło ich szycie na potrzeby szpitali

18.50

W szpitalu w Wuhan, gdzie zaczęła się epidemia, zarażonymi koronawirusem opiekują się roboty. Przez całą dobę pracuje tu sześć różnych typów robotów. Mają one odciążyć personel medyczny i zmniejszyć ryzyko zarażenia się przez lekarzy i pielęgniarzy wirusem.

18.30

Po tym, jak u Daniele Ruganiego z Juventusu wykryto koronawirusa, kolejne pozytywne przypadki pojawiły się lawinowo. Jednym z nich był Manolo Gabbiadini, który udzielił bardzo ważnego wywiadu dziennikowi „La Gazzetta Dello Sport” i być może wielu ludziom – nie tylko we Włoszech – otworzy oczy, jak ważną inicjatywą jest akcja #zostajewdomu

18.20

Ministerstwo Zdrowia informuje:

– liczba osób hospitalizowanych 1 047;
– liczba osób objętych kwarantanną 54 814;
– liczba osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju 74 106;
– liczba osób objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 56 623.

18.05

To najtragiczniejsza doba od początku pandemii we Włoszech. Obrona Cywilna podała, że zmarły 793 osoby

17.59

40 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą: 19 osób z woj. łódzkiego, 7 osób z woj. śląskiego, 5 z woj. podkarpackiego, 5 osób z woj. dolnośląskiego, 3 osoby z woj. pomorskiego i 1 osoba z woj. małopolskiego. W sumie to już 492 przypadki

17.40

546 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu jednej doby w Lombardii – podał przedstawiciel władz regionu Giulio Gallera.

17.30

Do soboty w Szwecji zmarło 20 osób zakażonych koronawirusem, łącznie potwierdzono 1746 przypadków zachorowań.

17.20

Na Białorusi stwierdzono 7 nowych zakażeń koronawirusem. Tym samym liczba przypadków w tym kraju wzrosła do 76. Białoruska agencja prasowa Biełta poinformowała, że w szpitalach przebywa 61 osób, u których wykryto koronawirusa. 15 pacjentów zostało wyleczonych i wypisanych ze szpitali.

17.10

Przestojowe, odroczenie podatków i wdrożenia PPK, a także dłuższa wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców – „Rzeczpospolita” dotarła do najnowszych projektów przepisów antykryzysowych, które mają wesprzeć polski biznes dotkniętych epidemią koronawirusa

17.00

Ministerstwo Infrastruktury przypomniało 21 marca, że kierowcy prowadzący pojazdy samochodowe w międzynarodowym transporcie drogowym (w tym międzynarodowym transporcie kombinowanym), po przekroczeniu granicy państwowej, są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny.

16.45

Osoby objęte obowiązkową kwarantanną, po przekroczeniu granicy, mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe. Aby je uzyskać należy złożyć specjalne oświadczenie – informuje ZUS

16.30

Władze Szwajcarii poinformowały, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła od piątku o 13 – do 56, a zainfekowanych zostało już 6,1 tys. osób

16.20

Anna i Robert Lewandowscy postanowili zaangażować się w walkę z pandemią koronawirusa. Przekazali na ten cel wielkie pieniądze

16.10

W Rosji do 306 wzrosła liczba zakażonych koronawirusem – poinformowały służby sanitarne. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 53 nowe przypadki

15.45

Holandia: Liczba ofiar śmiertelnych epidemii wzrosła w ciągu doby o 30, do 136 osób, przybyło 637 przypadków zakażeń, w sumie zainfekowanych zostało 3631 osób

15.35

Do roku więzienia grozi od dzisiaj za wyjście z domu bez uzasadnienia w Jordanii. Władze królestwa wprowadziły drastyczne przepisy ze względu na pandemię koronawirusa. 

15.30

Prezydent: zaproponowane rozwiązania będą kosztowały ok. 13 mld zł miesięcznie

15.23

Prezydent Duda: ustaliliśmy, że wszyscy samozatrudnieni przedsiębiorcy będą zwolnieni ze składek ZUS przez trzy miesiące, o ile ich dochody spadły powyżej 50 procent względem lutego 2019

15.21

54-letni mężczyzna, który uciekł w czwartek ze zgierskiego szpitala trafił do aresztu. Wcześniej usłyszał zarzut sprowadzenia zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób. Mężczyzna jest zakażony koronawirusem.

15.10

W wojnie przeciwko koronawirusowi wytaczane są coraz cięższe działa. Sprawdzamy, co te działania oznaczają dla nas i dla naszych portfeli. Robimy przegląd już wprowadzonych przez rząd rozwiązań. Codziennie pojawiają się jednak nowe przepisy.

14:59

14:37

Pierwsza ofiara śmiertelna w Finlandii. Łącznie odnotowano 521 przypadków zachorowań.

14:20

Od jutra wszystkie bary w Wietnamie będą otwarte dla osób z zagranicy.

13:51

Turcja zawiesza loty do 46 państw. Władze zakazały również organizacji pikników i grillowania.

13:40

Starbucks zamyka na dwa tygodnie większość swoich kawiarni w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Produkty będą wydawane na wynos.

13:37

13:35

13 nowych przypadków koronawirusa w Polsce – informuje ministerstwo zdrowia.

13:34

W Portugalii podwoiła się liczba ofiar. Łącznie zmarło 12 osób.

13:32

Ali Milani z Partii Pracy, rywal Borisa Johnsona w wyborach parlamentarnych w 2019 roku, poinformował o śmierci swojego ojca, u którego zdiagnozowano koronawirusa.

13:08

Destylarnia w Belgii zmienia swoją linię produkcyjną. Z zakładu, gdzie powstał gin, będzie wyjeżdżać środek dezynfekujący.

13:06

Koronawirus dotarł do Angoli. Pozytywny wynik dały testy przeprowadzone u dwóch pacjentów.

13:05

13:04

12:47

Liczba ofiar koronawirusa na świecie przekroczyła 11 tys. Najwięcej osób zmarło we Włoszech, Chinach, Iranie i Hiszpanii.

12:45

Koptyjski Kościół Ortodoksyjny w Egipcie na dwa tygodnie zamyka wszystkie swoje kościoły. W tym czasie nie będą odbywały się nabożeństwa.

12:19

Pakistan na dwa tygodnie zawiesza wszystkie międzynarodowe połączenia lotnicze

12:18

W Iranie liczba zachorowań przekroczyła 20 tys. Kraj informuje o 966 nowych przypadkach.

12:07

W ciągu ostatniej doby liczba odnotowanych przypadków zachorowań na koronawirusa w Niemczech wzrosła o prawie 20 proc. Instytut Roberta Kocha informuje, że w kraju łącznie potwierdzono 16662 przypadki.

12:06

Mycie rąk to nie wszystko. Żeby zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem SARS-Cov-2 należy zadbać nie tylko o higienę ciała, ale i odzieży. Jak to zrobić skutecznie?

11:17

Premier Gruzji zwrócił się do prezydenta o ogłoszenie w kraju stanu kryzysowego.

11:03

Jarosław Kaczyński mówiąc w RMF FM, że z perspektywy trudnych czasów jakie czekają nas w związku z pandemią wirusa, dobrze byłoby, gdyby prezydent i premier byli reprezentantami tej samej partii, nie pozostawia złudzeń co do politycznego planu PiS na najbliższe tygodnie. Planu tyleż makiawelicznego, co niebezpiecznego dla wszystkich Polaków – komentuje Artur Bartkiewicz.

10:54

Organizacje charytatywne we Francji oskarżyły policję o nakładanie kar na bezdomnych, którzy nie zastosowali się do przepisów dotyczących zakazu wychodzenia z domów.

10:27

Po chwilowych deklaracjach o jedności, jakie padły przy okazji uchwalania antywirusowej specustawy, w polityce rozkręca się coraz bardziej toksyczne starcie. Walczy się na raniące deklaracje, memy i posty z najdzikszymi nieraz twierdzeniami czy plotkami.

10:25

Indonezja potwierdziła 81 nowych przypadków i sześć ofiar śmiertelnych.

10:15

Volkswagen zamyka swoje fabryki w Meksyku. Produkcja będzie wstrzymana od 30 marca do 12 kwietnia.

9:51

Ksiądz Scott Holmer z miasta Bowie na obrzeżach Waszyngtonu udziela kierowcom spowiedzi. Wierni nie muszą wychodzić ze swoich samochodów.

AFP

9:33

Z izby przyjęć szpitala zakaźnego w Kędzierzynie-Koźlu uciekł mężczyzna. Jego objawy chorobowe świadczą o tym, że może być zakażony koronawirusem.

9:25

W Bangkoku zostaną zamknięte wszystkie centra handlowe.

9:24

Rada Bezpieczeństwa Kirgistanu rekomenduje ogłoszenie od 22 marca stanu wyjątkowego

9:17

9:00

W Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa zmarł pracownik stacji NBC News.

8:59

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że nie ma obecnie żadnych przesłanek do tego, by wprowadzić w Polsce stan klęski żywiołowej. Jego zdaniem na obecnej sytuacji w kraju ze wszystkich kandydatów na prezydenta najbardziej traci Andrzej Duda.

8:34

Odnotowano 14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych – poinformowało w sobotę rano Ministerstwo Zdrowia. W piątek potwierdzono 58 nowych przypadków.

8:12

7:51

7:50

7:23

O pierwszych ofiarach śmiertelnych informują Zjednoczone Emiraty Arabskie.

7:21

Chiny przekażą Filipinom 100 tys. testów na obecność koronawirusa. Dodatkowo wysłane zostaną maski i sprzęt ochronny.

7:19

Zdaniem epidemiologów wiele czasu zajmie, zanim ludzie w pełni wyjaśnią mechanikę epidemii koronawirusa. Naukowcy z Chin opublikowali raport na temat ich pierwszych ustaleń.

7:18

Władze Australii zamknęły popularną plażę Bondi w Sydney. Decyzję podjęto, ponieważ mieszkańcy w ostatnich dniach nie przestrzegali zasad, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

7:17

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski – najprawdopodobniej rakiety krótkiego zasięgu – w sobotę rano czasu lokalnego – informuje Reuters. Armia Korei Południowej określiła działania Pjongjangu jako „wysoce nieodpowiednie” w związku ze światową pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

7:04

6:52

W Chinach od trzech dni nie wykryto żadnego zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie kraju. 41 nowych przypadków koronawirusa wykrytych w Państwie Środka dotyczy osób przybywających do Chin spoza granic kraju. Liczba „importowanych” przypadków wirusa w Chinach wzrosła tym samym do 269.

6:49

Wynik pozytywny dał test przeprowadzony przez jednego z pracowników biura wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a.

6:48

32 nowe przypadki na Filipinach. Jedna osoba nie żyje.

6:46

Agencja Kiodo, powołując się na jednego z wyższych rangą urzędników komitetu organizacyjnego Igrzyska Olimpijskie w Tokio , przekazała, że na dziś nie ma decyzji o przełożeniu lub odwołaniu wydarzenia.

6:45

Liczba przypadków w Stanach Zjednoczonych wzrosła do 18763 – podaje CNN. Z powodu choroby zmarło 258 osób.

6:31

W Singapurze umarły dwie osoby zarażone koronawirusem SARS-CoV-2 – to pierwsze ofiary śmiertelne wirusa w tym kraju. Ofiary to 75-letnia kobieta i 64-letni mężczyzna – podało ministerstwo zdrowia Singapuru. Kobieta, obywatelka Singapuru, walczyła z wirusem od 23 lutego. Cierpiała na chorobę serca i nadciśnienie. Mężczyzna, obywatel Indonezji, również cierpiał na serce. Wirusa wykryto u niego 14 marca.

6:22

6:14

Na całym świecie koronawirusem zaraziło się 276714 osób. W wyniku Covid-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 11421 osób. Za wyleczone uznaje się 91952 osoby u których wykryto zarażenie się wirusem.

W Chinach koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u 81008 osób. We Włoszech zarażonych zostało 47021 osób, w Hiszpanii – 21571 osób, w USA – 20193, w Iranie – 19644 osoby, w Niemczech – 19848, we Francji – 12612, w Korei Południowej – 8799, w Szwajcarii – 5615, w Wielkiej Brytanii – 3983, w Holandii – 2994, w Austrii – 2649.

W wyniku Covid-19 we Włoszech zmarło 4032 osoby, w Chinach – 3255 osób, w Iranie – 1433, w Hiszpanii – 1093, we Francji – 450, w USA – 279, w Wielkiej Brytanii – 177, w Holandii -106, w Korei Południowej – 102.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA