fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Ukraina: Zaatakowano autobusy z ewakuowanymi z Wuhan

AFP
Protestujący zaatakowali konwój autobusów przewożących obywateli Ukrainy i innych państw ewakuowanych z chińskiego miasta Wuhan. W starciach rannych zostało dziewięciu policjantów i jeden cywil.

Wraz z rosnącymi obawami i błędnymi przekonaniami na temat koronawirusa, protestujący zablokowali drogę w pobliżu miasta Nowi Sanżary, gdzie 72 ewakuowane osoby mają być monitorowane przez dwa tygodnie w centrum medycznym. Na Ukrainie do tej pory nie odnotowano przypadku zarażenia.

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stwierdziło, że "agresywni obywatele" zaczęli obrzucać autobusy kamieniami, a jeden człowiek próbował uderzyć samochodem w policję.

- Osoby, które dziś rzucały kamieniami w ewakuowanych i funkcjonariuszy organów ścigania, zranili dziewięciu policjantów, jeden z nich ma poważne obrażenia. Podejmiemy decyzję o ich ukaraniu - zapowiedział minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać grupę ludzi, która blokuje drogę i walczy z policją. 

W ostatnich dniach ukraińscy politycy, w tym prezydent Wołodymyr Zełenski próbowali złagodzić napięte nastroje związane z powrotem ewakuowanych osób.

W ramach solidarności minister zdrowia Ukrainy Zoriana Skałećka zapowiedziała, że spędzi 14 dni kwarantanny "w tej samej przestrzeni, w tych samych warunkach" co ewakuowani.

Zełenski zaapelował, by Ukraińcy pamiętali, że "wszyscy jesteśmy ludźmi". Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło, że wśród powracających było 45 obywateli Ukrainy i 27 obywateli innych państw, w tym Argentyny, Ekwadoru, Dominikany, Salwadoru, Kostaryki, Czarnogóry, Panamy i Izraela.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA