fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Korea Północna ćwiczy "wyzwalanie Seulu"

AFP
W Korei Północnej żołnierze ćwiczą "wyzwalanie Seulu" na placu ćwiczeń, który jest repliką fragmentów stolicy Korei Południowej.

O ćwiczeniach informuje południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na słowa parlamentarzysty Lee Cheol-woo cytującego przedstawicieli wywiadu Korei Południowej.

Celem ćwiczących żołnierzy jest zniszczenie budynków południowokoreańskiej administracji i innych kluczowych budynków użyteczności publicznej w stolicy Korei Południowej. Ma być to fragment operacji "wyzwalania Seulu". 

12 marca Pjongjang zagroził przeprowadzeniem ofensywy w kierunku Seulu w związku z ćwiczeniami organizowanymi wspólnie przez Koreę Południową i USA. Gniew Pjongjangu wywołał fakt, że w czasie ćwiczeń żołnierze szkolili się m.in. w zakresie desantu morskiego z użyciem amfibii. 

Według południowokoreańskiego wywiadu Korea Północna w ramach retorsji może doprowadzić do prowokacji wzdłuż granicy między Koreami lub wysłać drony nad terytorium Korei Południowej. Seul obawia się również ataków terrorystycznych, prowokacyjnych prób rakietowych lub zakłócania sygnału GPS. 

- Nasze wojsko przygotowuje się do radzenia sobie z tymi zagrożeniami - zapewnił południowokoreański parlamentarzysta.

Korea Północna i Korea Południowa formalnie pozostają w stanie wojny - konflikt z lat 1950-1953 zakończył się rozejmem, ale oba kraje nigdy nie podpisały traktatu pokojowego.

Źródło: Yonhap
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA