fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na Ukrainie

Publicysta z USA: Ukraina powinna zniszczyć most Putina

AFP
Tom Rogan, publicysta amerykańskiego serwisu internetowego Washington Examiner sugeruje, że Ukraińcy powinni zburzyć most, zbudowany przez Rosjan, którzy połączyli nim Półwysep Krymski z pozostałą częścią Rosji.

Rosja zajęła Krym w 2014 roku - czego nie zaakceptowała wspólnota międzynarodowa. Mimo to Moskwa, po przeprowadzonym na Krymie referendum ws. inkorporacji, uważa Krym za część swojego terytorium.

"Rosyjski prezydent Władimir Putin otworzył Most nad Cieśniną Kerczeńską, który połączył ukraiński Krym z resztą Rosji" - pisze Rogan na łamach Washington Examiner.

"Ukraina powinna teraz zniszczyć elementy tego mostu" - dodaje publicysta.

"Chociaż taki rozwój sytuacji stanowiłby eskalację (działań) przeciwko Putinowi i niemal na pewno spotkałby się z odwetem ze strony Rosji, most jest oburzającym afrontem dla wiarygodności Ukrainy jako państwa" - pisze Rogan.

"Oczywiście, z perspektywy Putina, o to chodzi. Most kosztował rosyjski, bliski bankructwa rząd miliardy dolarów, ale pozwala on Putinowi w sposób fizyczny i psychologiczny zawłaszczyć terytorium Ukrainy" - uważa publicysta.

"Na szczęście Ukraina ma środki, by przeprowadzić naloty na most w sposób, które - przynajmniej tymczasowo - sprawią, że będzie on niezdatny do użytku. Ponieważ most ma znaczną długość ukraińskie lotnictwo może go zaatakować ograniczając ryzyko strat w osobach podróżujących mostem" - przekonuje Rogan.

Publicysta stwierdza następnie, że Rosja w odpowiedzi prawdopodobnie zaczęłaby działać "przeciwko ukraińskim interesom na wschodniej Ukrainie". "Ale do eskalacji i tak prawdopodobnie dojdzie w ciągu najbliższych miesięcy" - dodaje.

Rogan przekonuje, że uszkodzenie mostu - nawet tymczasowe - będzie sygnałem wysłanym przez Kijów Moskwie, że Ukraina nie zgodzi się na "bezproblemowe sformalizowanie kradzieży terytorium dokonanej przez Putina". Publicysta dodaje, że Stany Zjednoczone powinny wesprzeć Ukrainę w takich działaniach.

"Każdy kraj, który pozwala, by jego terytorium było kradzione, a potem układa się ze złodziejem, robi krok w stronę wyginięcia" - podsumowuje Rogan.

Źródło: Washington Examiner
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA