fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Deweloperzy wyłączyli dopalacz

Warszawa
materiały prasowe
Po wrześniowej eksplozji firmy wróciły na stabilne poziomy, jeśli chodzi o budowę nowych lokali.

W październiku deweloperzy ruszyli z budową ponad 11,5 tys. mieszkań, to o 24 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. – wtedy jednak październik był najlepszym miesiącem roku.

Przypomnijmy, że we wrześniu br. padł miesięczny rekord (jeśli chodzi o okres monitorowany przez GUS) liczby mieszkań, których budowa wystartowała: 17 tys. Tym samym w październiku br. deweloperzy wrócili do średnich poziomów zimowych miesięcy poprzedzających zapaść w związku z lockdownem oraz miesięcy wakacyjnych.

Licząc po dziesięciu miesiącach, deweloperzy ruszyli z budową 105,3 tys. lokali, o 10 proc. mniej rok do roku.

Branża zanotowała za to najlepszy w tym roku wynik, jeśli chodzi o liczbę mieszkań w projektach, które uzyskały pozwolenie na budowę. To 17,3 tys., o 8 proc. mniej rok do roku (wtedy październik też był najlepszym miesiącem). Po dziesięciu miesiącach wynik to 131,8 tys. o 7,2 proc. mniej niż rok wcześniej.

Inwestorzy indywidualni w październiku ruszyli ze stawianiem 7,87 tys. lokali, co jest wynikiem wyraźnie niższym od średniej z miesięcy po lockdownie (8,8 tys.) i słabszym rok do roku o 5 proc. Licząc za dziesięć miesięcy, Kowalscy rozpoczęli budowę 78,7 tys. mieszkań i domów, o niecałe 3 proc. mniej rok do roku.

Jeśli chodzi o uzyskane pozwolenia na budowę, aktywność była wciąż wysoka, objęła 9,18 tys. mieszkań i domów, to o blisko 6 proc. więcej niż rok wcześniej. Po dziesięciu miesiącach wynik to 84,2 tys., o prawie 1 proc. więcej rok do roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA