fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

PropTech w służbie tworzenia i zarządzania budynkami

Galeria Północna w Warszawie – najbardziej zaawansowany technologicznie obiekt tego typu w Polsce.
materiały prasowe
Cyfrowa transformacja w branży nieruchomości komercyjnych.

Globalny rynek nieruchomości jest wart niemal ćwierć biliona dolarów. To prawie dwa razy więcej niż wartość całego sektora bankowego. Dlatego zaskakujące jest, że o wiele częściej słychać o nowych technologiach w sektorze finansowym, czyli tzw. FinTech, niż o innowacjach w branży nieruchomości – mówi Maciej Markowski, partner Cushman & Wakefield, dyrektor odpowiedzialny za workplace strategy (opracowywanie strategii środowiska pracy) na Europę Środkowo-Wschodnią w dziale globalnej obsługi najemców. Jednak jego zdaniem sytuacja dynamicznie się zmienia, a PropTech przyciąga coraz większą uwagę mediów i inwestorów na całym świecie. Również w Polsce mamy do czynienia z prężnym rozwojem tego segmentu usług.

Dodaje, że firmy działające na rynku nieruchomości kupują gotowe rozwiązania, ale także tworzą spółki i wspólnie z młodymi startupami z branży PropTech rozwijają nowe produkty oraz narzędzia.

Błyskawiczne zmiany

Eksperci Cushman & Wakefield wskazują, że PropTech jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów w branży nieruchomości komercyjnych. – To, że dziś aplikacja w smartfonie umożliwia nam wejście do biura, rezerwację sali konferencyjnej czy sterowanie jej oświetleniem, jeszcze kilka lat temu wydawało się rewolucyjne. Dziś to już standard, a ludzie oczekują kolejnych udogodnień, które pozwolą im pracować w komfortowych warunkach – mówi Markowski. – Szybko zmieniające się potrzeby nowoczesnych najemców i ich charakterystyka, w tym m.in. rosnąca liczba startupów, powodują, że stoimy u progu nowego etapu rozwoju technologii na rynku powierzchni biurowych. To, co obecnie wydaje nam się rewolucją, już za dwa–trzy lata może stać się standardem w wielu biurach – dodaje.

Praktyczny przykład zastosowania rozwiązań z obszaru PropTech? Cushman & Wakefield przeprowadził za pomocą sensorów iNotify analizę wykorzystania powierzchni w swoim warszawskim biurze.

– Zrozumienie schematów komunikacji wewnątrz firmy jest kluczowe do przeprowadzenia optymalizacji przestrzeni oraz stworzenia pełnego synergii, dynamicznego i inspirującego środowiska pracy, ale – co najistotniejsze – musi opierać się na rzeczywistych danych – wskazuje Markowski.

Inny przykład to wyszukiwarka stworzona przez Cushman & Wakefield i ShareSpace, pozwalająca znaleźć i wynająć salę konferencyjną czy powierzchnię coworkingową w dowolnym miejscu w kraju w interesującym terminie i z oszacowaniem kosztów.

Drony i roboty

Firma doradcza BDO zauważa, że sektor nieruchomości, szczególnie w zakresie budowy, z opóźnieniem wobec innych branż korzysta z nowych technologii, ale ma to się dynamicznie zmieniać. Można się spodziewać coraz częstszego wykorzystywania dronów czy wirtualnej rzeczywistości (VR). Same budynki będą coraz bardziej „inteligentne", nowe technologie będą ułatwiać życie najemcom i właścicielom (systemy sterowania, ograniczania zużycia mediów, kontrola bezpieczeństwa). Można się również spodziewać częstszego zastosowania robotów przy budowie czy późniejszym utrzymaniu budynków.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA