fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Era przyjaznych przestrzeni

Pandemia pokazała, jak ważna dla kondycji ludzi jest jakość otoczenia. Takie właśnie inwestycje nagrodziliśmy.

Za nami piąta gala Real Estate Impactor 2021 i kolejne inwestycje, które wyróżniliśmy za wkład w rynek nieruchomości, a tym samym nasze życie. Ubiegły rok to oczywiście ogromny wpływ koronawirusa na oba te aspekty. Dla samego rynku nieruchomości pandemia miała bardzo zróżnicowane przełożenie, dla mieszkaniówki okazała się impulsem napędzającym wzrost, dużą odpornością wykazały się też projekty mixed-use.

Pandemia pokazała, jak ważną rolę dla kondycji psychicznej odgrywa przestrzeń, w jakiej funkcjonujemy. Spowodowała, że zaczęliśmy bardziej dbać o jakość otoczenia. Dlatego temat przewodni tegorocznego RE Impactor to „Przestrzeń kompletna. Rozmowy o mieście przyjaznym".

Najlepsi z najlepszych

Wartych nagrodzenia, jakościowych projektów na szczęście na rynku nie brakuje. Redakcja „Rzeczpospolitej" i „Nieruchomości" przyznała dziesięć laurów w pięciu kategoriach. Jak zwykle doceniliśmy zarówno istniejące nieruchomości, jak i te planowane – wyznaczające trendy.

Za stworzenie nowej ikony miasta nagroda powędrowała do Tristan Capital Partners i White Star Real Estate za Elektrownię Powiśle w Warszawie. To projekt wielofunkcyjny, wpisujący się w rewitalizację zaniedbanej przez lata przestrzeni w bezpośredniej bliskości rzeki. Umiejętnie łączy nowoczesną architekturę z zachowaniem zabytkowej tkanki.

Za projekt ikony nagrodę otrzymała pracownia JEMS Architekci odpowiedzialna za Nowy Wełnowiec w Katowicach. Doceniliśmy kompleksowe, zrównoważone i przyjazne środowisku podejście do projektowania wielofunkcyjnej zabudowy na pofabrycznych 25 ha. 56 proc. inwestycji to tereny zielone.

Druga kategoria to wizja zmieniająca oblicze miasta. Nagrodziliśmy PFR Nieruchomości za osiedle Nowy Nikiszowiec w Katowicach. To największa inwestycja w ramach programu Mieszkanie+, umiejętnie wpisana w historyczną robotniczą przestrzeń miasta.

Uhonorowaliśmy również rozmach Echo Investment i projekt zabudowania wielofunkcyjną tkanką działek po marketach Tesco w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Poznaniu.

Trzecia kategoria to inicjatywa wnosząca nową jakość dla mieszkańców. Za taką uznaliśmy Społeczną Agencję Najmu (SAN) – nagrodę otrzymała Habitat for Humanity Poland. Agencja zapewnia potrzebującym tanie mieszkania w Warszawie – w tym wynajmowane od prywatnych właścicieli – i szeroko rozumiane wsparcie (prawne, psychologiczne, socjalne). To właśnie ta inicjatywa skłoniła resort rozwoju do wprowadzenia SAN do polskich przepisów.

Za najlepszy projekt w tej kategorii uznaliśmy Dom Jutra autorstwa Ikei. Inicjatywa zespoliła i uwrażliwiła lokalną społeczność na problem nadmiernej produkcji śmieci. Wypracowane zostały również uniwersalne rozwiązania pozwalające redukować liczbę odpadów w domach.

Czwarta kategoria to obiekt wnoszący nową wartość dla mieszkańców. Nagrodę przyznaliśmy dzielnicy Warszawa-Wesoła za rozbudowę szkoły podstawowej nr 174 i za pokazanie, że inwestycje publiczne mogą być użyteczne, a zarazem stanowić perełki architektury.

Nagrodą za projekt uhonorowaliśmy senioralną inwestycję ReVital pod Gdynią autorstwa joint-venture Origin Investments i Pekabeksu. Doceniliśmy nowoczesne podejście do srebrnego budownictwa, zapewniające m.in. międzypokoleniową integrację.

Piąta kategoria to innowacyjne podejście do projektowania. Nagrodę za istniejący budynek otrzymała Skanska – chodzi o biurowiec Wave w Gdańsku. Doceniliśmy budowanie z poszanowaniem środowiska: 25 proc. materiałów zawierało elementy pochodzące z recyklingu, prawie połowę dostarczyły lokalne firmy, odzysk odpadów po budowie przekroczył 98 proc.

Laur za projekt otrzymała pracownia Makaa odpowiedzialna za Hotel Breath-In w Łodzi. Nagrodziliśmy promowanie technologii drewnianej CLT, która w Skandynawii jest hitem, a w Polsce jest mało stosowana, a także uwzględnienie innych proekologicznych rozwiązań przy projektowaniu hotelu.

Forum wymiany idei

Z powodu pandemii nasza impreza ponownie musiała odbyć się w internecie – w normalnych warunkach gospodarzem jest Gdynia.

– Przeniesienie debat i rozmów do przestrzeni online pozwoliło zapewnić ciągłość tego niezwykłego i bardzo potrzebnego wydarzenia, dzięki któremu mamy okazję dzielić się doświadczeniami i pomysłami, aby lepiej odpowiadać na trudne wyzwania i podejmować jak najlepsze decyzje – powiedział Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Dziś uczymy się razem, jak tworzyć przestrzenie miejskie dostępniejsze, przyjaźniejsze, bardziej uniwersalne, a równocześnie dające poczucie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom. Nagrody „Rzeczpospolitej" mają więc wyjątkowy walor – dodał.

Partnerem strategicznym imprezy był Murapol, deweloper mieszkaniowy o największym w Polsce zasięgu geograficznym.

– Rola deweloperów w kształtowaniu polskich miast jest przede wszystkim pozytywna. Wchodzimy w przestrzenie, które często są poindustrialne, wymagają rewitalizacji, i zmieniamy je w ładne, przyjemne dla mieszkańców. Mamy też wkład w rozbudowę infrastruktury – powiedziała wiceprezes firmy Iwona Sroka.

Jak zwykle Real Estate Impactor to nie tylko nagrody, ale też panele dyskusyjne. To „Rok z pandemią" (debata prezesów firm deweloperskich), „Dobrze skomponowany mix" (o inwestycjach wielofunkcyjnych), „Srebrne nieruchomości" (o budownictwie dla seniorów) oraz „Biura: reaktywacja".

Relacje z debat publikowaliśmy w środowych i piątkowych „Nieruchomościach". Są one dostępne – podobnie jak relacja z gali wręczenia nagród – na stronie rp.pl/nieruchomosci.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA