Komercyjne

V.Offices najbardziej ekologiczny

Materiały Inwestora
W Krakowie powstaje najbardziej ekologiczny budynek Europy Środkowo-Wschodniej.

- Czy architektura może brać udział w walce ze smogiem? Okazuje się, że dobrze zaplanowane rozwiązania mogą znacznie ograniczyć emisję szkodliwych związków do atmosfery, zoptymalizować zużycie wody i energii w budynkach oraz sprawić, że przebywanie w nich będzie po prostu lepsze dla naszego zdrowia i samopoczucia - mówią przedstawiciele krakowskiej pracowni Iliard Architecture & Project Management, która zaprojektowała biurowiec V.Offices.

Budynek został uznany za najbardziej ekologiczny obiekt w całej Europie Środkowo-Wschodniej, otrzymując nagrodę dla najbardziej zrównoważonego budynku w naszym regionie. - Nagrody przyznaje BRE Global, organizacja zajmująca się certyfikacją inwestycji pod kątem ich proekologiczności. To ogromne osiągnięcie, szczególnie że obiekt został zaprojektowany przez polską pracownię architektoniczną i powstaje w mieście, które od lat zmaga się z trudnym problemem smogu - zwracają uwagę przedstawiciele Iliarda.

Projekt tej pracowni jako jeden z sześciu na świecie walczył o nagrodę w kategorii „Projekt Komercyjny (Design)". Znalazł się również wśród sześciu kandydatów do Nagrody Regionalnej - miana najlepszego budynku Europy Środkowo-Wschodniej. Triumfował właśnie w tej drugiej kategorii. Budynek już na etapie projektowym otrzymał certyfikację BREEAM na poziomie „Outstanding" (dokładnie 90,57 proc.). To najwyższy wynik w historii certyfikacji w Polsce, ale też całej Europie Środkowo-Wschodniej.

– Nagroda to ogromne wyróżnienie dla całej inwestycji - komentuje Wojciech Witek, współzałożyciel pracowni architektonicznej Iliard. – Gratulacje należą się wszystkim osobom, których praca przyczyniła się do tej nagrody, w szczególności całemu zespołowi projektowemu. Ciężka praca polegająca na uzyskaniu najbardziej optymalnych rozwiązań owocuje i oto mamy jeden z najbardziej zrównoważonych budynków na świecie. Mamy nadzieje, że ta nagroda przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania inwestycją i utwierdzi w przekonaniu, ze warto stawiać na rozwiązania ekologiczne , szczególnie w Krakowie - dodaje.

- Globalne ocieplenie, problem smogu, który dotyka coraz więcej miast na całym świecie, niedobory wody, czy w końcu chęć ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko. To powody, dla których dbałość o ekologię wkracza na coraz szersze pola. Również do architektury - mówią architekci. - Budynki użyteczności publicznej, biurowe czy mieszkalne projektuje się dzisiaj z użyciem technologii i rozwiązań, których celem jest oszczędzanie zarówno portfela właściciela, jak i przyrody. Nisko- lub wręcz zeroemisyjność biurowców czy domów jest coraz silniejszym trendem. Oceną jak największej wydajności proekologicznej budynków zajmuje się właśnie międzynarodowy asesor BRE Global. Przyznanie przez organizację wysokiej noty - jeszcze na etapie projektu i później, po oddaniu budynku do użytku - jest powodem do chluby dla każdego świadomego inwestora.

Andrzej Gacek, architekt prowadzący projekt z ramienia pracowni Iliard, tak komentuje przyznanie nagrody V.Offices: - Sądzę, że wysoka ocena uzyskana podczas certyfikacji BREEAM była kluczowa dla naszej wygranej. W budynku stawiamy na ekorozwiązania, między innymi poprzez doskonałą optymalizację instalacji grzewczej, klimatyzacji i wentylacji w budynku. Ważne było też pogodzenie uwarunkowań wynikających z lokalizacji inwestycji, która jest świetna, ale jednocześnie pociąga za sobą konieczność podejmowania odważnych decyzji. Na to wszystko nakładały się m.in. wymogi wynikające choćby z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Był to dla nas zdecydowanie wymagający projekt, tym bardziej radość z wygranej jest ogromna.

Nazwa V.Offices to nawiązanie do bryły budynku przypominającej kształtem literę „V". Ale również do głównego założenia inwestycji, która od początku stawia na bycie „very" pod każdym względem: ekologii, elastyczności powierzchni czy estetyki. - Już sama lokalizacja budynku była wystarczającym powodem, aby w sposób szczególnie odpowiedzialny podejść do kwestii jego oddziaływania na środowisko. V.Offices powstaje w Krakowie przy al. 29 Listopada, w samym centrum jednego z najbardziej dotkniętych smogiem miast w Polsce - opowiadają przedstawiciele pracowni. - Aby zminimalizować negatywne oddziaływanie budynku na środowisko, zastosowaliśmy wiele innowacyjnych rozwiązań. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budynek V.Offices odbyło się 17 października 2017. Obiekt ma być gotowy w pierwszej połowie 2019 roku.

Organizatorem londyńskiej gali, podczas której ogłoszono zwycięzców konkursu na najbardziej ekologiczne budynki świata jest BRE Global (Building Research Establishment). To organizacja, która opracowała system oceny jakości budynków oraz ich wpływu na środowisko, stosowany w branży deweloperskiej na całym świecie. Międzynarodowe, doroczne nagrody BREEAM honorują inwestycje zaprojektowane i wybudowane w sposób najbardziej zrównoważony i proekologiczny.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL