fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Płociński; Ośmieszanie zdrowego konserwatyzmu

Fotolia.com
Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris lobbuje w rządzie za przyjęciem Konwencji Praw Rodziny – opracowanym przez instytut projektem nowej międzynarodowej umowy, która w praktyce miałaby zastąpić tzw. konwencję antyprzemocową Rady Europy ratyfikowaną za rządów PO.

Pamiętam, jak Instytut Ordo Iuris celnie wypunktowywał opartą na dość prostackim założeniu ideologicznym konwencję Rady Europy, która za przyczyny przemocy domowej uznaje głównie różnice między płciami. W 2013 r., gdy strona konserwatywna miała dużo słabszą pozycję w życiu publicznym niż dziś, Instytut Ordo Iuris był adwokatem zdrowego rozsądku. Podnosił argumenty prawne, że konwencja narusza zasadę ideologicznej neutralności Rzeczypospolitej Polskiej i kłóci się z konstytucyjną zasadą równości. Wykazał również, że badania przeprowadzone według jednolitej metodologii we wszystkich państwach UE wskazują, że konserwatywna Polska ma najniższy wskaźnik przemocy wobec kobiet, przy jednocześnie jednym z najwyższych wskaźników jej zgłaszalności. Tymczasem na szarym końcu jest Szwecja, która założenia konwencji wprowadza w życie już od 20 lat. Ordo Iuris podnosił słuszne larum, bo dane empiryczne okazały się sprzeczne z ideologicznymi założeniami konwencji.

Konserwatywne założenia Konwencji Praw Rodziny, którą przygotował dziś instytut, są mi z pewnością bliższe niż życzeniowe zapisy konwencji Rady Europy. Pytanie jednak, ile tym razem one mają wspólnego z rzeczywistością. Bo o ile konwencja antyprzemocowa definiowała płeć wyłącznie jako konstrukt społeczny, Konwencja Praw Rodziny widzi ją wyłącznie jako sprawę biologiczną. Rodzinę przed przemocą ma uchronić małżeństwo, bo oczywiście do przemocy dochodzi wyłącznie w związkach nieformalnych, a związki gejowskie stawia na równi z... kazirodczymi.

Czy to na pewno świadczy o zdrowym rozsądku, o który tak słusznie apelowało Ordo Iuris przed pięcioma laty? I gdzie podziała się zasada ideologicznej neutralności Rzeczypospolitej Polskiej? Wydaje mi się, że z przemocą domową można walczyć skuteczniejszymi metodami niż tylko utopijny postęp społeczny czy XIX-wieczna „konserwa". Nie ośmieszajmy zdrowego konserwatyzmu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA