fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

PKP Cargo znowu grozi strajk

Fotorzepa, Jankowski Bartosz JB Jankowski Bartosz
Na 18 grudnia związki zawodowe działające w kolejowej spółce wyznaczyły datę wznowienia akcji protestacyjnej. Strajk ma rozpocząć się w zakładzie w Tarnowskich Górach.
Krajowy Komitet Protestacyjno - Strajkowy zawiązany w PKP Cargo postanowił odwiesić decyzję o przeprowadzeniu kroczącego strajku generalnego w spółce i wyznaczyć datę jego rozpoczęcia na 18 grudnia. Jednocześnie utrzymał w mocy decyzję na podstawie której upoważnił komitet strajkowy w śląskim zakładzie spółki w Tarnowskich Górach do rozpoczęcia bezterminowego strajku, jeżeli nadal nie będą realizowane postulaty będące przedmiotem sporu. Zobowiązano też wszystkie zakładowe komitety do kontynuacji działań zmierzających do przeprowadzenia bezterminowego strajku.
Henryk Grymel, przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność", który podpisał decyzję o strajku generalnym zauważa, że jest ona efektem braku konstruktywnych działań zarządu PKP Cargo. Chodzi zwłaszcza o działania zmierzające do przywrócenia zerwanego jednostronnie dialogu społecznego, zawarcia porozumienia ze związkami zawodowymi działającymi w spółce oraz brak realizacji postulatów płacowych będących przedmiotem sporu zbiorowego.
PKP Cargo już wcześniej informowało, że na początku lipca strona społeczna wysunęła żądania podwyżek płac w wysokości 250 zł dla wynagrodzenia zasadniczego, co oznaczałoby podwyżkę brutto w wysokości do 460 zł na pracownika. Według szacunków spółki koszt realizacji postulatów związkowców wyniósłby około 120 mln zł rocznie wobec 61 mln zł zysku za 2014 rok. Spółka twierdzi, że wobec braku porozumienia zarząd podjął samodzielną decyzję o przyznaniu podwyżek w wysokości 200 zł (wraz z dodatkami). Podwyżka została wdrożona wraz z lipcową pensją. Niezależnie do tego zarząd PKP Cargo informuje, że jest gotowy do podjęcia konstruktywnych rozmów ze stroną społeczną.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA