fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Jordania: Potężne eksplozje w składzie amunicji. Łunę widać ze stolicy

Adeeb Atwan / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)
Drugim co do wielkości miastem Jordanii, Az-Zarką, wstrząsnęła w piątek w nocy seria potężnych eksplozji. Władze podały, że przyczyną było spięcie w znajdującym się w pobliżu miasta składzie amunicji.

Na razie nie ma doniesień o ofiarach eksplozji, które miały miejsce na pustyni, na wschód od Az-Zarki.

Łunę pożaru, który rozświetlił nocne niebo, widać było w oddalonej o 35 km stolicy Jordanii, Ammanie - informuje Reuters.

- Poczuliśmy jakby ziemia się zatrzęsła. Okna w naszym domu zadrżały. Dzieci zaczęły płakać - relacjonowała Nabila Issa, mieszkanka Az-Zarki.

Siły bezpieczeństwa natychmiast zamknęły miasto zakazując mieszkańcom opuszczania go. Dziennikarzom nie pozwolono jechać na miejsce eksplozji, oddalone o ok. 10 km na wschód od miasta.

W rejonie, w którym doszło do eksplozji, znajduje się infrastruktura wojskowa USA, w tym lotnisko wojskowe zbudowane w 2018 roku - pisze Reuters.

Rzecznik jordańskiego rządu, Amjad Adailah poinformował, że według wstępnych ustaleń do eksplozji doszło w wyniku spięcia obwodu elektrycznego w składzie amunicji. Skład ma znajdować się w odizolowanym i niezamieszkanym rejonie.

Adailah zapewnił, że moździerze składowane w magazynie, w którym doszło do eksplozji były "stare i wycofane ze służby".

Reuters podaje jednak, powołując się na anonimowe źródło, że w magazynie były też m.in. nowoczesne rakiety przeciwlotnicze.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA