fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Katedra Notre Dame zawali się przez upał?

AFP
Rekordowa fala upałów we Francji może doprowadzić do zawalenia się dachu katedry Notre Dame - ostrzegł ekspert.

O zagrożeniu poinformował Philippe Villeneuve, główny architekt odpowiedzialny za francuskie zabytki, który od 2013 r. zajmował się odnową katedry Notre Dame.

Architekt zwrócił uwagę, że kamienne mury budowli są wciąż nasączone wodą, którą strażacy gasili kwietniowy pożar w Notre Dame.

Jak dodał, w tym tygodniu Paryż spodziewa się rekordowo wysokich temperatur. Na skutek ciepła mury mogą wyschnąć zbyt szybko, co może osłabić konstrukcję dachu katedry.

- Obawiam się, że podczas wysychania zaprawa nie będzie trzymać tak dobrze, jak powinna. Nagle całe sklepienie może runąć - powiedział Villeneuve.

Przed rozpoczęciem prac rekonstrukcyjnych, trwa proces stabilizowaniem struktury katedry.

Po raz drugi w ostatnim czasie nad Europę nadciągnęła fala gorąca znad Sahary. W środę w Holandii zanotowano temperaturę 39,3 st. C (najwyższą od 1944 r.), w Belgii - 38,9 st. C (najwyższą od 1833 r.). Rekord - 40,5 st. C - padł także w Niemczech.

W czwartek na północy Francji spodziewane są upały przekraczające 40 st. C. Szefowa francuskiego resortu zdrowia Agnes Buzyn oceniła, że w obliczu takich temperatur "nikt nie może czuć się bezpieczny".

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA