Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu

Rozbudowa oferty i sieci dystrybucji

123RF
Spółka Eko-Okna SA systematycznie zwiększa przychody, eksport, zatrudnienie i zyski.

Firma Eko-Okna jest jednym z pięciu największych producentów stolarki otworowej w naszym kraju. Spółka produkuje okna i drzwi z polichlorku winylu, drewna i aluminium. W swojej ofercie ma również systemy przesuwne, rolety, bramy segmentowe i moskitiery. Jej wyroby powstają w czterech halach o łącznej powierzchni 73 tys. mkw., wyposażonych w najnowocześniejsze, w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne.

Eko-Okna zatrudniają obecnie ponad 3 tys. pracowników i produkują 5,5 tys. okien dziennie. W ubiegłym roku sprzedały ponad 1 mln produktów. Posiadają też własną flotę składającą się z 240 samochodów ciężarowych, z których każdy jest wyposażony w wózek widłowy.

Szeroka oferta

Spółka przekonuje, że ma najszerszą w Europie ofertę stolarki otworowej, obejmującą zarówno produkty podstawowe, jak i klasy premium. W skład jej asortymentu wchodzi m.in. kilkadziesiąt różnych systemów okiennych i drzwiowych. Firma proponuje też innowacyjne i niestandardowe wyroby. Wszystkie charakteryzują się wysoką jakością, o czym decydują m.in. komponenty nabywane od renomowanych dostawców z Europy.

Eksport do 33 krajów

Rynek stolarki otworowej w Polsce ulega coraz szybszej konsolidacji. Nabywcy okien i drzwi są coraz bardziej wymagający i świadomi. Już niemal wszyscy szukają rozwiązań, które będą nowoczesne, innowacyjne, energooszczędne, a zarazem posłużą przez wiele lat. W efekcie spada znaczenie małych producentów, gdyż zazwyczaj nie są oni w stanie sprostać wszystkim tym wymaganiom. Wzrost skali prowadzonej działalności powoduje za to zwiększenie znaczenia dużych podmiotów, na czym korzystają również Eko-Okna.

Przedsiębiorstwo z Kornic w województwie śląskim eksportuje prawie 77,7 proc. produkcji. Jego wyroby trafiają do 33 krajów, w tym do Stanów Zjednoczonych i Australii. Takie wyniki nie byłyby możliwe bez zapewnienia specjalistycznego wsparcia, które jest udzielane w dziesięciu językach.

6 tys. partnerów handlowych

Eko-Okna są za to stosunkowo mało znane w Polsce. Przedstawiciele firmy informują, że to się powoli zmienia, głównie za sprawą partnerów handlowych. To właśnie dzięki nim spółka może mówić o sukcesie rynkowym. Obecnie współpracuje z ok. 6 tys. partnerów i to głównie za ich pośrednictwem dociera do odbiorców końcowych. Dzięki nim tylko w ubiegłym roku pozyskała 1,7 tys. nowych klientów. Eko-Okna mają własne laboratorium, w którym produkty spółki są badane i testowane. W efekcie mogą prowadzić ciągłą kontrolę jakości swoich wyrobów.

W ubiegłym roku Eko-Okna wypracowały 633,3 mln zł przychodów ze sprzedaży. To aż o 30,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Spółka również coraz więcej zarabia. W ubiegłym roku jej zysk netto wyniósł 41,6 mln zł. Dla porównania – rok wcześniej sięgał 33,2 mln zł. Poprawa wyników to m.in. rezultat oparcia strategii na rozwoju i innowacjach. W efekcie Eko-Okna dużo inwestują i zwiększają zatrudnienie. W ubiegłym roku na różne projekty przeznaczyły 97,9 mln zł. W tym czasie średnie zatrudnienie przekraczało 2,2 tys. pracowników, podczas gdy w 2015 r. wynosiło ok. 1,7 tys. osób. Za wzrostem zatrudnienia poszła zwyżka wydatków pracowniczych. Wynagrodzenia brutto powiększyły się z 87,1 mln zł do 127,1 mln zł.

Eko-Okna powstały w 1998 r. Dwa lata później firma przeniosła produkcję do większego zakładu. W 2006 r. dokonano rozbudowy i inwestycji w nowoczesny park maszynowy. Z kolei w Belgii powstał w tym czasie pierwszy zagraniczny sklep spółki. W 2009 r. otwarto drugi zakład produkcyjny. Rok później miała miejsce kolejna rozbudowa. Rok 2011 zaowocował wprowadzeniem do oferty stolarki aluminiowej, rolet oraz moskitier. Wreszcie dwa lata temu otwarto kolejną fabrykę i rozpoczęto produkcję stolarki drewnianej.

Obecna strategia rozwoju firmy opiera się nie na intensywnym budowaniu marki, ale na działaniach skoncentrowanych na jak najlepszej współpracy z dystrybutorami. Solidny producent, stabilny partner, komunikacja i współdziałanie na partnerskich zasadach nawet z najmniejszymi producentami – to w ocenie przedstawicieli firmy Eko-Okna najważniejsze czynniki osiągniętego dotychczas sukcesu.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL