fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Kobieta na czele WTO. Po raz pierwszy w historii

Ngozi Okonjo-Iweali z Nigerii i Yoo Myung-hee z Korei Południowej
AFP
Historyczna chwila w Światowej Organizacji Handlu. Na jej czele stanie kobieta.

Pula kandydatów na kolejnego dyrektora Światowej Organizacji Handlu (WTO) została ograniczona do dwóch kobiet – Ngozi Okonjo-Iweali z Nigerii i Yoo Myung-hee z Korei Południowej, podało w czwartek biuro World Trade Organization. Jedna z nich zastąpi Roberta Azevedo, który zrezygnował rok wcześniej niż planowano, po tym, jak WTO znalazła się w środku nasilającej się wojny handlowej pomiędzy USA a ChRL. Obie kandydatki mają solidne kompetencje i doświadczenie.

Ngozi Okonjo-Iweala jest doświadczoną ekonomistką i byłą ministrą finansów Nigerii. Przez 25 lat pracowała w Banku Światowym i dotarła do stanowiska dyrektora zarządzającego. Od 2018 roku jest w zarządzie Twittera. Jest także przewodniczącą zarządu Gavi, międzynarodowej organizacji, której działalność koncentruje się na poprawie dostępu do szczepionek.

- Dziękuję członkom WTO za nieustające poparcie dla mojej kandydatury – cytuje CNN wypowiedź Ngozi Okonjo-Iweali.

Yoo Myung-hee jest ministrą handlu Korei Południowej i pierwszą kobietą, która w tym państwie pełni tę funkcję. Yoo jest doświadczoną urzędniczką, od lat pracującą na różnych stanowiskach w koreańskim rządzie. W ostatnim czasie odegrała dużą rolę w negocjacjach porozumienia handlowego pomiędzy Koreą Południową a Wielką Brytanią, w którym uwzględniono różne scenariusze brexitu.

Nowa dyrektorka generalna WTO obejmie stanowisko w trudnym czasie. Organizacja będzie musiała się zmagać z konfliktem handlowym pomiędzy USA a Chinami, a także ze skutkami pandemii koronawirusa, która podkopała światowy handel i wywołała ogólnoświatową recesję. Sporo zależy także od wyniku wyborów w USA. Obecny prezydent Donald Trump wielokrotnie krytykował WTO i działał na przekór staraniom organizacji na rzecz zwiększenia zakresu wolnego handlu. Blokował też powoływanie kluczowych urzędników.

Obie kandydatki podkreślają w swojej kampanii wagę WTO oraz wolnego handlu. Przy czym Yoo kładzie nacisk na odbudowę zaufania i reformę, podczas gdy Okonjo-Iweala bardziej podkreśla, że WTO „potrzebuje lidera" i „świeżego spojrzenia".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA