fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Szybka ścieżka celna dla rozładowania brexitu

AFP
Wielka Brytania obejmie niemal 90 tys. firm systemem odpraw celnych, aby zmniejszyć ryzyko zakłóceń wywołanych brexitem. Rząd w Londynie chce tym pokazać, że może rozstać się z Unią bez umowy

Ponad 88 tys. brytyjskich firm zarejestrowanych jako płatnicy VAT otrzyma w najbliższych 2 tygodniach numer zarejestrowanego operatora gospodarczego i identyfikacyjny EORI — ogłosił resort finansów. Dotychczas ok. 72 tys. podmiotów otrzymało takie numery, które identyfikują je u władz celnych.

- Rząd przyspiesza przygotowania do wyjścia z Unii 31 października, więc firmy mają być również przygotowane — powiedział minister finansów Sajid Javid. — To ułatwi przepływ towarów na punktach granicznych i wesprze handel i wzrost firm — dodał w relacji Reutera.

Organizacja małych firm przyjęła z zadowoleniem takie rozwiązanie, ale stwierdziła, że firmy potrzebują też pilnie decyzji podatkowych zwiększających przepływ gotówki i pozwalających dostosować się do nowych warunków prowadzenia wymiany handlowej od 1 listopada. — Jeśli koszmar chaotycznego brexitu bez umowy stanie się 31 października faktem, to nasi mali członkowie będą jego pierwszymi ofiarami — stwierdził przewodniczący Federacji Małych Firm (FSB), Mike Cherry.

FSB i konfederacja pracodawców CBI wżywały wcześniej rząd do przyznawania automatycznie firmom numerów identyfikacyjnych.

Premier Boris Johnson twierdzi, że chce wyjść z Unii z umową, ale jest przygotowany na wyjście bez niej. Prezes banku centralnego Mark Carney uprzedził, że wiele firm nie jest gotowe na szok twardego brexitu, który będzie wstrząsem dla całej gospodarki brytyjskiej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA