fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Unia-Mercosur; wszyscy zadowoleni

Bloomberg
Zawarty właśnie traktat o wolnym handlu Unii Europejskiej z krajami Mercosur został przyjęty z zadowoleniem przez obie strony, nie tylko dlatego, że skończyły negocjowanie go przez 20 lat.

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker stwierdził w Osace, że „ta umowa jest prawdziwym, przesłaniem wsparcia dla otwartego, uczciwego, długofalowego i opartego na przepisach handlu". Pokazuje też, że można osiągać porozumienia i wzajemnie korzystne kompromisy.

Prezydent Francji, Emmanuel Macron uznał, że „to porozumienie na tym etapie jest dobre ze względu na to, że wszystkie zgłoszone przez nas postulaty zostały uwzględnione przez negocjatorów". Francja przyjęła z zadowoleniem zapisy o ochronie europejskich świadectw pochodzenia artykułów żywnościowych i o ograniczeniu eksportu cukru i wołowiny z krajów Mercosur.

Prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro powiedział na spotkaniu z dziennikarzami w Osace, że ten traktat powinien wywołać efekt domina zachęcając inne kraje do negocjowania z Brazylią. — Z pewnością inne kraje, w tym też Japonia, będą zainteresowane negocjowaniem z nami.

Odnotował znaczenie Chin jako największego partnera Brazylii, zamierza „usunąć wszelkie nieporozumienia" wywołane jego niedawną kampanią wyborczą, gdy krytykował chińską dominację w kluczowych sektorach gospodarki Brazylii. Powiedział, że mógłby złożyć wizytę w Chinach w II półroczu, możliwe że w październiku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA