fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Szef WTO odchodzi. Następny może być Niemiec

Bloomberg
Roberto Azevedo, prezes Światowej Organizacji Handlu odejdzie ze stanowiska przed końcem kadencji - informuje agencja Reutera.

Według agencji Brazylijczyk poinformuje o dymisji "lada chwila". Wśród jego potencjalnych następców jest według "Frankfurter Allgemeine Zeitung" m.in. Karl Brauner, jeden z zastępców Azevedo. Agencja Bloomberga wymienia też pozostałych zastępców jako potencjalnych sukcesorów: Yonov Fredericka Agah z Nigerii, Alana Wolffa z USA oraz Yi Xiaozhun z Chin.

Roberto Azevedo dyrektorem generalnym WTO z siedzibą w Genewie jest od 2013 roku. Jego kadencja upływa w sierpniu 2021 roku. To jego druga, czteroletnia kadencja.

Według Reutera Azevedo poinformuje o swojej dymisji na wideokonferencji, która odbędzie się w czwartek po południu. Ma w niej wziąć udział 164 członków organizacji.

Rzecznik WTO potwierdza, że spotkanie zostało zaplanowane, ale odmawia komentarza.

Według Bloomberga odejście Azevedo nastąpiłoby w trudnym momencie dla WTO, które walczyło z powstrzymaniem szeregu kryzysów systemowych, jeszcze zanim pandemia koronawirusa zniszczyła światowy handel.

Stabilność WTO została poważnie naruszona w zeszłym roku, kiedy to USA skutecznie sparaliżowały system rozstrzygania sporów po zablokowaniu nowych nominacji do siedmioosobowego panelu rozpatrującego odwołania krajów członkowskich. Organ nie jest w stanie wydawać orzeczeń od 11 grudnia, ponieważ nie ma wystarczającej liczby aktywnych członków.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA