fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Ubrania z owoców. H&M stawia na ekologię

Bloomberg
Modowy potentat będzie mieć w ofercie ubrania z... zużytych pomarańczy.

Szwedzki koncern modowy H&M rozpoczął współpracę z kilkoma firmami zajmującymi się produkcją ubrań z owoców lub części roślin pozostałych po uprawie owoców. Wśród marek, z którymi H&M będzie teraz współpracować jest włoska firma Orange Fiber, która produkuje ubrania z tkanin powstałych w wyniku przetwarzania odpadów po cytrusach. Włókna stosowane w ubraniach Orange Fiber powstają z celulozy pobieranej ze zużytych pomarańczy. Surowca do produkcji jest dużo – w samych Włoszech powstaje 700 tysięcy ton odpadów po cytrusach rocznie.

Orange Fiber już w 2016 roku otrzymała nagrodę Global Change Award i 150 tys. euro na dalszy rozwój. Z sukcesem współpracuje też z domem mody Salvatore Ferrgamo. Tkaniny powstają ze skórek i innych odpadów powstałych przy produkcji soków.

Ubrania z cytrusów to nie jedyne elementy nowej kolekcji H&M Conscious Exclusive, w której znajdą się także ubrania z tkanin takich jak Pinatex (będącej alternatywą dla skóry robioną z liści ananasów) czy BLOOM (elastycznej pianki z alg morskich). H&M chce w ten sposób ograniczyć wpływ produkcji ubrań na środowisko naturalne. Przemysł tekstylny jest drugim z kolei najbardziej zanieczyszczającym naszą planetę.

We wcześniejszych kolekcjach Conscious Exclusive H&M oferował, między innymi, ubrania z przetworzonych plastikowych butelek i innych odpadów. Koncern intensywnie działa też na rzecz ekologii – klienci mogą wymieniać zużyte ubrania na bony rabatowe (co działa również w Polsce i pozwala na uzyskanie niewielkiego rabatu).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA