fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Papierosy mentolowe znikają ze sklepów przed terminem

Adobe Stock
W sklepach i w kioskach zaczyna brakować papierosów mentolowych, choć zakaz ich sprzedaży wejdzie w życie dopiero za kilka miesięcy. Palacze robią zapasy.

– Nie ma – słyszymy w kilku sklepach i kioskach w Warszawie, gdy pytamy o papierosy mentolowe. – Kiedy będą? Nie wiemy – rozkładają ręce sprzedawcy. Mamy sygnały, że podobnie sytuacja wygląda w wielu innych miejscach w kraju. – Klienci robią zapasy – tłumaczą ekspedienci.

Zamieszanie ma związek ze zbliżającym się wycofaniem ze sprzedaży papierosów mentolowych i smakowych. Zakaz ich sprzedaży w całej Unii Europejskiej wejdzie w życie 20 maja 2020 r. Stanie się tak za sprawą unijnej dyrektywy tytoniowej z 2014 r. Zdaniem jej twórców wycofanie ze sprzedaży papierosów smakowych to wyraz troski o zdrowie palaczy. Takie papierosy mają ułatwiać wejście w nałóg, sprawiać, że palenie jest przyjemniejsze, a nawet mniej szkodliwe. Twórcy dyrektywy mają nadzieję, że wycofanie z rynku papierosów smakowych sprawi, iż część palaczy porzuci palenie.

Wielu ekspertów i przedstawicieli rynku tytoniowego w to jednak powątpiewa. Obawiają się, że zakaz będzie sprzyjał rozwojowi szarej strefy, że wzrośnie nielegalna produkcja w kraju i przemyt ze wschodu, gdzie papierosy smakowe nadal będą produkowane. A polscy palacze są jednymi z największych miłośników papierosów mentolowych. To dlatego takie papierosy znikają z naszych sklepów i kiosków na długo przed wprowadzeniem zakazu ich sprzedaży.

Zakaz najpewniej uderzy też w eksport polskiej branży tytoniowej. Polska jest jednym z największych producentów tytoniu w Europie. Przodujemy także w produkcji papierosów mentolowych. Tu na eksport trafia 70 proc. produkcji krajowej.

Część producentów wiąże jednak nadzieję z nowatorskimi urządzeniami do podgrzewania tytoniu. A to dlatego, że zakaz sprzedaży tradycyjnych papierosów smakowych nie obejmie stosowanych w takich urządzeniach smakowych wkładów tytoniowych.

Bliskie wycofanie ze sprzedaży tradycyjnych papierosów mentolowych i smakowych to niejedyna zła wiadomość dla palaczy. Z początkiem roku weszła w życie 10-proc. podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe. Ministerstwo Finansów policzyło, że przełoży się ona na podwyżkę ceny paczki papierosów średnio o ok. 1 zł, a paczki tytoniu do palenia o niemal 1,7 zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA