fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Trump podpisał traktat USMCA. Została tylko Kanada

AFP
Prezydent USA podpisał 29 stycznia przed Białym Domem nowy traktat o wolnym handlu. Było ok. 400 gości, nie zaproszono tylko demokratów.

Donald Trump powitał po nazwisku senatorów republikańskich, którzy stawili się na uroczystość na Południowym Trawniku. Wśród gości byli kongresmani, robotnicy w kaskach, farmerzy, prezesi firm, przedstawiciele władz Meksyku i Kanady. Z udziału wykluczono przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, przewodniczącego komisji zasobów i środków Izby, Richarda Neala i innych przedstawicieli Partii Demokratycznej, którzy od miesięcy negocjowali z administracja rozszerzenie zapisów o ochronie pracowników i środowiska.


Nowy traktat USMCA zastąpi obowiązujący od 26 lat NAFTA, który Trump uznał za niekorzystny dla Stanów i polecił renegocjacje. - Dziś ostatecznie kończymy ten koszmar NAFTA i podpisujemy jako prawo nowe porozumienie USA-Meksyk-Kanada - powiedział. Prezydent nie wspomniał o pracy Pelosi i innych demokratów, zrobił to przedstawiciel ds. handlu Robert Lighthizer uznając rolę, jaka odegrali szefowie Izby w doprowadzeniu do tego traktatu.

Traktat został już ratyfikowany przez Meksyk, zostało tylko zrobienie tego samego przez parlament Kanady. Minister handlu USA, Wilbur Ross oczekuje, że nastąpi to bardzo szybko i traktat zacznie wkrótce obowiązywać - pisze Reuter. Premier Kanady, Justin Trudeau stwierdził jednak w Ottawie, że jego mniejszościowy rząd będzie nadal odpowiadać na pytania stawiane przez różne firmy i organizacje. - Mamy pytania i procedurę ratyfikacji. Czekam tylko na przejście przez to odpowiedzialnie i szybko, bo jest to istotne dla Kanadyjczyków - powiedział.

Nancy Pelosi powiedziała dziennikarzom, że demokraci zapewnili znaczące poprawki w USMCA przed zatwierdzeniem go i dodała: - Mam nadzieję, ze on (Trump) rozumie co dziś podpisuje. Richard Neal stwierdził z kolei, że niektórzy republikańscy senatorzy oceniali ten traktat jako "zbyt demokratyczny". Jego końcowa wersja bardziej chroni robotników, zawiera lepsze zapisy o środowisku i zapobiega podwyższaniu cen leków.

Nawet po ratyfikowaniu traktatu przez Kanadę jego wdrożenie zajmie kilka miesięcy, bo 3 kraje muszą wykazać, że spełniły jego wszystkie obowiązki przed uruchomieniem symbolicznego zegara. Wpływowy związek zawodowy sektora motoryzacji UAW stwierdził, że nowy traktat nie przywróci setek tysięcy miejsc pracy w Stanach straconych na rzecz Meksyku w ramach NAFTA i zapowiedział agresywne naciski na przestrzeganie postanowień o handlu. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA