fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Wierzyciele darowali Ukrainie 3 mld dol.

Bloomberg
Prywatni wierzyciele zgodzili się umorzyć Ukrainie 3 mld dol. długu i rozłożyć spłatę pozostałych 8,5 mld dol. Moskwa nie chce porozumienia, Kijów chce iść do sądu.

Poinformował dziś o tym premier Arsenij Jaceniuk: „Wierzyciele z komitetu kredytodawców większością 75 proc. przegłosowali umorzenie 3 mld dol. naszych zobowiązań oraz na restrukturyzację 8,5 mld dol." - cytuje agencja Prime.

Jaceniuk podkreślił, że pomimo trudnej sytuacji finansowej, ukraiński dług nie rośnie.

- Dziś przeglądnąłem statystykę - na początku 2014 r. nasze zadłużenie zagraniczne wynosiło 73,1 mld dol. - to jest stan, w którym przejmowaliśmy państwo blisko dwa lata temu. Według stanu na 1 września 2015 dług państwa oraz gwarantowany wynosi 70,5 mld dol. To odpowiedź na pytanie czy nasze zadłużenie rośnie - dodał premier.

Nierozwiązana pozostaje sytuacja z długiem wobec Rosji. Moskwa odmawia rozmów na ten temat i domaga się bezwarunkowego wykupu obligacji z należnymi odsetkami. Termin upływa z końcem roku. Kijów nie uznaje zadłużenia, bowiem zostało ono wzięte przez Janukowycza tuż przed jego ucieczką z kraju i nie znalazło się na rachunkach rządowych.

„ Trzy miliardy Rosja powinna restrukturyzować i częściowo umorzyć. 29 października zaproponowaliśmy Moskwie takie rozwiązanie - albo przyjmą warunki jakie wynegocjowaliśmy z innymi wierzycielami, albo uważają siebie za coś wyjątkowego. Jeżeli uważają się za wyjątkowych, to jesteśmy gotowi na sądowe rozstrzygnięcie sprawy z Rosją".

Dwa dni temu Władimir Putin zaproponował MFW, by wyłożył pieniądze na ukraiński dług wobec Rosji. Moskwa nie przyjmuje propozycji Kijowa umorzenia 20 proc. zadłużenia i rozłożenia reszty na raty, tak jak zgodzili się na to inni wierzyciele.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA