fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Rosja spłaci długi syberyjską tajgą

Adobe Stock
Indie dadzą Rosji 1 mld dolarów kredytu na rozwój Dalekiego Wschodu. Rosja zwróci kredyty wycinając lasy na… Dalekim Wschodzie.

O przyznaniu kredytu poinformował premier Indii Narendra Modi, podczas forum ekonomicznego we Władywostoku: Dzisiejsze oświadczenie o przyznaniu kredytu będzie dla nas platformą startową dla dalszego rozwoju na Dalekim Wschodzie (...) Kredyt pozwoli zabezpieczyć inwestycje na 5 mld dol. - cytuje agencja Reuters.

Czytaj także: Kreml zadłuża się najszybciej w historii, robi zapas na czarną godzinę

Wcześniej Modi spotkał się z prezydentem Rosji. Według Władimira Putina w 2018 r. Rosja eksportowała do Indii 2,3 mln ton ropy (dla porównania do Europy - 153,3 mln ton), blisko 550 tys. t. produktów naftowych (do Europy 112,5 mln ton) i węgla 4,5 mln ton (66 mln t. do Europy).

Czytaj także: Rosja. Bardzo drogie pożary Syberii

Jak widać jest to kropla w morzu hinduskich zakupów. Subkontynent, który graniczy z Rosją, importował w minionym roku 227,5 mln ton ropy głównie z Bliskiego Wschodu (Irak, Arabia Saudyjska), 31,5 mln t. produktów naftowych i 141,7 mln ton węgla (głównie z Indonezji).

Teraz Hindusi też nie są zainteresowani rosyjskimi surowcami energetycznymi, ale lasami, które u siebie już skutecznie wycieli. Według The India Times władze w Delhi chcą zwrotu kredytu w drewnie z Syberii i Dalekiego Wschodu. Ze swojej strony Rosjanie liczą na zwiększenia wymiany handlowej do 30 mld dol. w 2025 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA