fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Kreml zadłuża się najszybciej w historii, robi zapas na czarną godzinę

Bloomberg
Tak szybko rosyjskie państwo nie zadłużało się jeszcze nigdy. Zagraniczny dług publiczny Rosji wzrósł do poziomu nieznanego od 2006 r, kiedy to Kreml miał do spłacenia jeszcze jedną trzecią zobowiązań Związku Sowieckiego. O co tu chodzi?

W pierwszej połowie 2019 roku zagraniczne zadłużenie organów federalnych Rosji zwiększyło się 1,5 raza, do 64,34 mld dol, poinformował rosyjski bank centralny. Według stanu na 1 lipca zadłużenie państwa było najwyższe od 2006 r, kiedy to Rosja miała do spłacenia także 33 mld dol. ze 104 mld dol. długu ZSRR - przypomina portal finanz.ru.

Wyjątkowa jest szybkość zadłużania się Kremla - tak jeśli chodzi o wartość procentową (o 50 proc. w ciągu dwóch kwartałów) jak i nominalną (o 20,3 mld dol.).

- Wzrost zagranicznego długu państwa związany jest z zakupem przez inwestorów obligacji skarbowych - zauważa Artem Diejew z AMarkets.

W I półroczu ministerstwo finansów pozyskało do budżetu 1,361 bln rubli ze sprzedaży obligacji skarbowych. Z tego 53 proc. kupili inwestorzy zagraniczni, wykładając 11 mld dol. (wraz z odsetkami jest to 14,7 mld dol.). Dług w walucie zwiększył się o 5,7 mld dol. do 22,4 mld dol.

Eksperci zwracają uwagę, że z podobną prędkością zadłużały się władze późnego Związku Sowieckiego, ratując się przed spadkiem cen ropy i upadkiem socjalistycznej gospodarki. Teraz jednak sytuacja jest inna, ropa jest droga, a budżet na dużym plusie, więc nie ma konieczności pożyczania za granicą.

Zdaniem Pera Hammerlunda, stratega banku SEB AB, Kreml gromadzi rezerwy na czarną godzinę. Biorąc pod uwagę spadek notowań Władimira Putina, władze potrzebują szybkich pieniędzy na bodźce budżetowe, mające poprawić notowania władz w ocenie społecznej.

Kreml może sobie na takie manewry pozwolić, bowiem dług publiczny Rosji jest wciąż niski - stanowi 16,5 proc. PKB. Nawet całe zadłużenie Rosji (z biznesem i sektorem finansowym) wynoszące 487 mld dol., jest w całości pokrywane przez rezerwy międzynarodowe wynoszące 518,3 mld dol.

Obecna polityka zadłużenia jest natomiast groźna dla rubla, który staje się bardziej podatny na wstrząsy na zagranicznych rynkach finansowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA