fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Zięć Erdogana uspokaja rynek

Bloomberg
Berat Albayrak, turecki minister finansów (i zarazem zięć prezydenta Recepa Erdogana) uspokajał w czwartek po południu międzynarodowych inwestorów na telekonferencji.

Albayrak mówił, to co zachodni inwestorzy chcieli usłyszeć. Stwierdził, że priorytetem władz jest wyhamowanie inflacji oraz oszczędności budżetowe. Zapewnił, że tureckie banki przeszły niedawno pomyślnie testy wytrzymałościowe, ale w razie problemów rząd jest gotów udzielić im pomocy. Przypomniał, że bank centralny dysponuje rezerwami wynoszącymi ponad 90 mld dolarów. Duża zmienność na rynkach obserwowana w ostatnich tygodniach nie ma natomiast związku z czynnikami fundamentalnymi. Turcja nie wprowadzi kontroli przepływu kapitału oraz nie będzie zwracała się o pomoc do Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

- Doświadczamy niekorzystnych warunków, ale je przezwyciężymy – zapewniał Albayrak.

Czwartkowa konferencja prasowa była wielkim testem dla obecnego ministra finansów. Rynek wątpił bowiem w jego kompetencje. Wiadomość o tym, że Erdogan mianował ministrem finansów swojego zięcia była jednym z czynników przyspieszających osłabienie liry tureckiej. Albayrak ma jednak duże doświadczenie biznesowe. W latach 2007–2013 był prezesem Calik Holding, jednej z największych tureckich firm, a od 2015 r. był ministrem ds. energii i zasobów naturalnych

Lira turecka odzyskiwała w czwartek straty wobec dolara. Umacniała się po południu o około 3 proc. a za 1 dol. płacono już tylko 5,75 lir. Wielu analityków wskazuje jednak, że kryzys jest wciąż daleki od zakończenia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA