fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Bruksela odcina W.Brytanię od Unii Europejskiej

Bloomberg
Specjalna notatka Komisji Europejskiej skierowana do unijnych urzędników opisuje jak przygotować się do "odłączenia" W. Brytanii - pisze "Financial Times"

Bruksela rozpoczyna systematyczne odcinanie brytyjskich firm od wielomiliardowych kontraktów oraz zachęca firmy z pozostałych 27 krajów UE do opuszczenia Wysp i przeniesienia siedziby do któregoś z krajów unijnych, ostrzegając przed "prawnymi reperkusjami Brexitu".

Te zalecenia to zdaniem gazety dopiero początek unijnych przygotowań do Brexitu.

W wewnętrznej notatce przedstawiciele Komisji Europejskiej zalecają pracownikom, by unikali "komplikacji" z Wielką Brytanią przed 2019 roku. Jednocześnie notatka informuje  urzędników unijnych, że agencje unijne będą odcinać Wielka Brytanię od wrażliwych baz danych już w dniu Brexitu. Urzędnicy mają być przygotowani na ten dzień.

Wszystko ma się dziać zgodnie z prawem a Wielka Brytania ma być traktowana jako "kraj trzeci" - dotyczy to też polityki zatrudnienia oraz przyznawania dotacji na projekty naukowe i usługi.

Notatka, wysłana tydzień po tym jak premier Theresa May poinformowała o uruchomieniu art 50., pokazuje jak w praktyce będzie wyglądało wychodzenie W.Brytanii z UE - będzie się to wiązało z utratą pieniędzy, wpływów nawet jeśli formalnie nadal będą jej przysługiwały prawa członka UE podczas negocjacji w sprawie opuszczenia wspólnoty.

Jednocześnie przedstawiciele UE zapowiadają, ze nie będzie cięć w unijnych wydatkach na fundusze strukturalne i regionalne.

Notatka, na która powołuje się "Financial Times" została podpisana przez Alexandra Italianera - sekretarza generalnego Komisji Europejskiej, Martina Selmayera - szefa gabinetu prezydenta Komisji Europejskiej i Michela Barniera - unijnego negocjatora Brexitu.

Unijne agencje pozostają w UE

Kilka dni temu rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas  powiedział, że siedziby unijnych agencji muszą znajdować się na terytorium Unii Europejskiej. O losie agencji nie zdecydują negocjacje Brexitu ani sama Wielka Brytania, tylko 27 państw. Wśród wielu zainteresowanych jest również Polska, która chciałaby przenieść agencje do Warszawy.

"Financial Times" napisał, że Wielka Brytania walczy o to, aby po Brexicie dwie ważne unijne agencje - Europejska Agencja ds. Leków i Europejski Urząd Nadzoru Bankowego - pozostały w Wielkiej Brytanii. Według gazety brytyjski minister ds. Brexitu David Davis nie zgadza się na to, żeby obie agencje i łącznie ponad tysiąc pracowników musiało wynieść się z Londynu.

Kwestia nowej lokalizacji na dla obu agencji może być tematem europejskiego szczytu przewidzianego na 29 kwietnia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA