fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polska wśród krajów o najwyższych wydatkach na rodzinę

123RF
O ile jeszcze kilka lat temu nasz kraj plasował się w ogonie Europy, o tyle obecnie jest w gronie państw, które wsparcie dzieci traktują jako inwestycję.

Wydatki na politykę prorodzinną wyniosły w Polsce w 2016 r. około 10 mld euro, czyli 2,5 proc. PKB – wynika z przedstawionych ostatnio danych Eurostatu na temat wydatków państwa (badania COFOG). W 2015 było to znacznie mniej: 6,1 mld euro i 1,4 proc. PKB.

Taki skok zapewnił Polsce awans na siódme miejsce wśród krajów UE pod tym względem. Zdecydowanie więcej od nas, w relacji do PKB, wydawały na dzieci m.in. Dania, Norwegia i Finlandia, na poziomie porównywalnym zaś – Francja czy Szwecja. Pod względem nakładów nominalnych wyraźnie wyprzedzają nas największe kraje UE: Niemcy, Francja, Wielka Brytania czy Włochy.

– Taka zmiana naszej pozycji, choć przewidywana ze względu na uruchomienie programu 500+, może oczywiście tylko cieszyć – komentuje Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. – Wspieranie rodzin, wbrew niektórym opiniom, to nie żaden socjal i rozdawnictwo, tylko wydatki prorozwojowe. To inwestycja w to, co mamy najcenniejsze, ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA