fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Co jest w planie stymulacyjnym prezydenta-elekta Bidena?

Joe Biden i Kamala Harris
AFP
Prezydent-elekt Joe Biden ogłosił projekt pakietu stymulacyjnego opiewającego na 1,9 bln dolarów. Wcześniejsze przecieki mówiły, że może on być bliski 2 bln USD.

Projekt Bidena przewiduje m.in. wypłatę znacznej większości Amerykanów 1400 USD w czekach stymulacyjnych. (Wypłata będzie zależna od kryterium dochodowego.) Będzie to uzupełnienie wypłat uwzględnionych w uchwalonym w grudniu pakiecie stymulacyjnym. Wówczas Kongres zgodził się na wysłanie  Amerykanom po czeku stymulacyjnym opiewającym na 600 USD.

Federalny dodatek do zasiłków dla bezrobotnych ma być powiększony z 300 USD tygodniowo do 400 USD tygodniowo. Jego wypłata ma być przedłużona do września. Dotychczas obowiązujące przepisy pozwalały na ich wypłacanie do połowy marca. Moratorium na eksmisje również ma być przedłużone do września.

Biden chce również podwyższenia federalnej płacy minimalnej z 7,25 USD do 15 USD za godzinę. Ta propozycja raczej nie spodoba się Partii Republikańskiej.

350 mld USD z pakietu ma trafić do władz stanowych i lokalnych, 170 mld USD do szkół, 50 mld USD do programu testów na Covid-19 a 20 mld USD na wsparcie programu szczepień.

- Nie mamy czasu do stracenia. Musimy działać i musimy działać teraz - stwierdził Biden ogłaszając swój pakiet stymulacyjny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA