fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Sto spółek wartych giełdy

Adobe Stock
Katarzyna Kucharczyk
Rynek ofert pierwotnych przeżywa trudne chwile, ale na załamywanie rąk zdecydowanie za wcześnie. Wiele wskazuje, że nowy rok będzie lepszy od obecnego.

– Koniec podaży z OFE, połączony z propozycją nowych limitów inwestycyjnych na koniec roku, daje w naszych analizach ponad 4 mld zł popytu na akcje tylko od tej grupy inwestorów – mówi Ryszard Czerwiński, partner zarządzający w Trigon DM. Dodaje, że Trigon na pewno zaistnieje w przyszłym roku na rynku IPO, i to prawdopodobnie z więcej niż jedną ofertą.

Jeśli pojawi się dodatkowy kapitał, to z nowymi, ciekawymi spółkami chcącymi go pozyskać i sprzedać akcje też nie powinno być problemu. Dlatego właśnie „Parkiet" stworzył ranking pod hasłem „Sto spółek wartych giełdy". Przeanalizowaliśmy wyniki finansowe ponad 800 krajowych przedsiębiorstw z trzech ostatnich lat. Uwzględniliśmy spółki, które w tym okresie zanotowały wzrost przychodów, wykazały zysk netto i nie miały ujemnych kapitałów. Otrzymaliśmy w ten sposób zestawienie dynamicznych, rentownych polskich przedsiębiorstw. Ich łączne przychody za zeszły rok sięgają 36 mld zł, a zyski 3 mld zł.

Na pierwszym miejscu naszego zestawienia znalazła się firma Euroklimat, świadcząca usługi związane z wykonywaniem instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Tuż za nią uplasowała się Balta – przedsiębiorstwo z Gdańska zajmujące się handlem produktami energetycznymi.

Niektóre z wytypowanych firm są dobrze znane, jak na przykład portal internetowy OLX, Zakłady Mięsne Olewnik, firma eobuwie.pl z grupy giełdowego CCC, Agencja Ochrony Juwentus, wydawnictwo Nowa Era, wrocławski IT Kontrakt czy handlująca sprzętem AGD i RTV grupa Terg.

– Spółki cały czas wierzą w giełdę i 2020 r. pod wieloma względami powinien być dobrym okresem na przełamanie rynkowej niemocy – uważa Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych firmy doradczej PwC.

Na warszawskiej giełdzie notowanych jest 830 spółek o łącznej kapitalizacji 1,1 bln zł. Przez niemal trzy dekady istnienia GPW pozyskano dzięki giełdzie ponad 130 mld zł tylko z samych IPO.

– Te liczby to dowód na to, jak ważnym ogniwem gospodarki jest silny i sprawnie funkcjonujący rynek kapitałowy – podsumowuje Maciej Bombol, dyrektor działu rynku pierwotnego GPW.

Więcej na portalu www.parkiet.com

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA