fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Spółki hojnie sypną groszem

Bloomberg
Mimo iż zeszły rok naznaczony był pandemią, to gros giełdowych firm wychodzi z gospodarczych zawirowań obronną ręką. Ten rok pod względem dywidend będzie lepszy od ubiegłego.

W dobie rekordowo niskiego oprocentowania lokat znalezienie inwestycji, która przyniesienie solidną stopę zwrotu jest nie lada sztuką. Ciekawą opcją mogą być spółki dywidendowe. Już ponad sto firm notowanych na warszawskiej giełdzie zapowiedziało w tym roku wypłaty. Z szacunków „Rzeczpospolitej" wynika, że średnio firmy te oferują niemal 5-proc. stopę dywidendy.

Solidni płatnicy

Spółki, które w ciągu ostatnich pięciu lat regularnie płaciły dywidendy, wchodzą w skład indeksu WIGdiv. W ostatnich kilkunastu miesiącach idzie on mocno w górę. Do pobicia rekordowego poziomu ze szczytu ostatniej hossy indeksowi spółek dywidendowych brakuje już mniej niż 3 proc. Dla porównania: wskaźnikowi WIG brakuje około 6 proc.

Obecnie w skład WIGdiv wchodzą 33 spółki. Największy udział w portfelu indeksu ma PKN Orlen, a następnie Kęty, PGNiG, Asseco Poland i Budimex.

W tym roku kilka firm notowanych na warszawskiej giełdzie zaoferuje stopy dywidendy przekraczające 10 proc. To Atende, City Sevice, Ulma, Eurotel, Inter Rao Lietuva, Impel, Torpol i IMC. Warto odnotować, że w tym gronie mamy aż trzech zagranicznych emitentów.

Oprócz ośmiu powyższych prymusów pozytywnie pod względem stopy dywidendy wyróżniają się też m.in. PZU, CEZ, Marvipol, Trans Polonia, Introl, Sonel, Ciech, ED Invest oraz Dom Development. Nie rozczarują też tradycyjni dywidendowi pewniacy jak spółki z grupy Asseco, Budimex czy Kęty.

Wysoka dywidenda to nie tylko pokłosie solidnych zeszłorocznych zysków, ale też sygnał płynący od zarządów, dotyczący spodziewanego udanego 2021 r. Gdyby było inaczej, zapewne większa część zeszłorocznego zysku powędrowałaby na kapitał zapasowy.

Te umiarkowanie pozytywne dywidendowe nastroje (umiarkowanie – bo na rekordy dywidendowe w 2021 r. nie ma co liczyć) wpisują się w szerszy obraz nastrojów panujących wśród przedsiębiorców. Z tegorocznego badania przeprowadzonego przez PwC na grupie ponad 5000 prezesów wynika, że zdecydowana większość ankietowanych oczekuje odbicia globalnej gospodarki i powrotu korzystnych perspektyw dla biznesu.

Najwięksi pod lupą

Jeszcze jakiś czas temu najwyższe dywidendy płaciły spółki kontrolowane przez Skarb Państwa. Sytuacja się zmieniła i obecnie hojni płatnicy w tej grupie są raczej wyjątkiem, a nie normą. Ale trzeba też przyznać, że 2021 r. pod tym względem zapowiada się lepiej niż 2020 r.

W tym roku solidną kwotę chcą wypłacić m.in. PZU i PKN Orlen, do wypłat wraca też KGHM. Zarząd największego polskiego ubezpieczyciela zarekomendował przeznaczenie na wypłatę łącznie 3 mld zł, co daje 3,5 zł na akcję. Byłaby to druga najwyższa w historii spółki dywidenda. Zarząd PKN Orlen też rekomenduje wypłatę 3,5 zł na akcję – łącznie niemal 1,5 mld zł.

Z kolei w KGHM propozycja zarządu zakłada wypłatę 1,5 zł na akcję, czyli w sumie około 300 mln zł. O ile w przypadku PZU i PKN Orlen propozycje zarządów przekładają się na solidne stopy dywidendy (szczególnie w PZU), o tyle w przypadku KGHM jest ona rozczarowująca.

Wśród spółek z WIG20 dywidendę wypłacić zamierza też m.in. CD Projekt, który w zeszłym roku solidnie zarobił na premierze „Cyberpunka". Zaproponowana dywidenda, czyli 5 zł na akcję, to w sumie ponad 500 mln zł.

Na to, aby pokusić się o próbę szacunków łącznej wartości wypłacanych w tym roku dywidend, jest za wcześnie. Wprawdzie większość dywidendowych spółek już odkryła karty, ale nadal jest sporo niewiadomych. A największą są banki. Branża czeka na stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego, które może się pojawić w przyszłym miesiącu. Jeśli nadzorca będzie na „tak", wówczas kandydatami do wypłat będą m.in. Pekao oraz Bank Handlowy – nie mają problemu frankowego i dysponują nadwyżkami kapitału. W Pekao jest szansa na 75 proc. zysku za 2020 r., z kolei w Banku Handlowym na 100 proc.

Warto odnotować, że zyskiem dzieli się też coraz więcej spółek notowanych na rynku NewConnect. W tym roku akcjonariuszy dopieściło m.in. CDA, które jest beneficjentem covidowej hossy (wzrost popytu na usługi streamingowe). Bardzo udany rok miała też biotechnologiczna BioMaxima. W poniedziałek walne zgromadzenie jej akcjonariuszy dało zielone światło na wypłatę dywidendy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA